| CAS Number | 79365-81-4 |
| Catalog Number | AG019EX3(AGN-PC-00MHYM) |
| Chemical Name | 2-Propanol, 1,1'-iminobis[2-methyl- |
| IUPAC Name | 1-[(2-hydroxy-2-methylpropyl)amino]-2-methylpropan-2-ol |
| InChI | InChI=1S/C8H19NO2/c1-7(2,10)5-9-6-8(3,4)11/h9-11H,5-6H2,1-4H3 |
| InChI Key | DVEACQFCGKZRJO-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD16885408 |
| Molecular Formula | C8H19NO2 |
| Molecular Weight | 161.2420 |
| SMILES | CC(CNCC(O)(C)C)(O)C |
| Synonyms | 79365-81-4,
1,1'-Azanediylbis(2-methylpropan-2-ol),
1-[(2-HYDROXY-2-METHYLPROPYL)AMINO]-2-METHYLPROPAN-2-OL,
SCHEMBL1817888,
MFCD16885408,
ZINC17401642,
AKOS006338118,
MCULE-7438219083,
2-Propanol, 1,1'-iminobis[2-methyl-,
1,1-AZanediylbis(2-methylpropan-2-ol),
NS-01272,
CS-0060976,
|
| Complexity | 107 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 161.142g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 161.245g/mol |
| Monoisotopic Mass | 161.142g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 52.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number