| CAS Number | 2100306-61-2 |
| Catalog Number | AG019ECV |
| Chemical Name | Aminooxy-PEG4-azide |
| IUPAC Name | O-[2-[2-[2-[2-(2-azidoethoxy)ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethyl]hydroxylamine |
| InChI | InChI=1S/C10H22N4O5/c11-14-13-1-2-15-3-4-16-5-6-17-7-8-18-9-10-19-12/h1-10,12H2 |
| InChI Key | LGQSVZJZFYJANR-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD30723213 |
| Molecular Formula | C10H22N4O5 |
| Molecular Weight | 278.3055 |
| SMILES | C(COCCOCCOCCOCCON)N=[N+]=[N-] |
| Synonyms | Aminooxy-PEG4-azide,
BP-23595,
2100306-61-2,
|
| Complexity | 226 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 278.159g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 278.309g/mol |
| Monoisotopic Mass | 278.159g/mol |
| Rotatable Bond Count | 15 |
| Topological Polar Surface Area | 86.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number