| CAS Number | 98627-71-5 |
| Catalog Number | AG019ECS(AGN-PC-0KS50J) |
| Chemical Name | Bis-(aminooxy)-peg2 |
| IUPAC Name | O-[2-[2-(2-aminooxyethoxy)ethoxy]ethyl]hydroxylamine |
| InChI | InChI=1S/C6H16N2O4/c7-11-5-3-9-1-2-10-4-6-12-8/h1-8H2 |
| InChI Key | FDBZGQLBKGNQFT-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00519242 |
| Molecular Formula | C6H16N2O4 |
| Molecular Weight | 180.2022 |
| SMILES | C(COCCON)OCCON |
| Synonyms | Bis-(aminooxy)-peg2,
98627-71-5,
Bis-aminooxy-PEG2,
AC1MNM2W,
SCHEMBL43069,
O-[2-[2-(2-aminooxyethoxy)ethoxy]ethyl]hydroxylamine,
CHEMBL1213255,
1,2-bis(2-aminooxyethoxy)ethane,
FDBZGQLBKGNQFT-UHFFFAOYSA-N,
Aminooxyethoxyethoxyethylhydroxylamine,
1,2-Bis[2-(aminooxy)ethoxy]ethane,
BP-23592,
CID3306142,
|
| Complexity | 73.9 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 180.111g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 180.204g/mol |
| Monoisotopic Mass | 180.111g/mol |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Topological Polar Surface Area | 89A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -1.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number