| CAS Number | 1292268-13-3 |
| Catalog Number | AG019EBS |
| Chemical Name | N-Boc-PEG7-alcohol |
| IUPAC Name | tert-butyl N-[2-[2-[2-[2-[2-[2-(2-hydroxyethoxy)ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethyl]carbamate |
| InChI | InChI=1S/C19H39NO9/c1-19(2,3)29-18(22)20-4-6-23-8-10-25-12-14-27-16-17-28-15-13-26-11-9-24-7-5-21/h21H,4-17H2,1-3H3,(H,20,22) |
| InChI Key | FOYKHCLPZWXBOB-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD29049415 |
| Molecular Formula | C19H39NO9 |
| Molecular Weight | 425.5143 |
| SMILES | C(OCCOCCOCCOCCOCCOCCO)CNC(=O)OC(C)(C)C |
| Synonyms | N-Boc-PEG7-alcohol,
1292268-13-3,
PEG7-NHBoc,
BocNH-PEG7-OH,
BP-23546,
2-[2-[2-[2-[2-[2-(2-Hydroxyethoxy)ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethylcarbamic acid tert-butyl ester,
|
| Complexity | 364 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 425.262g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 425.519g/mol |
| Monoisotopic Mass | 425.262g/mol |
| Rotatable Bond Count | 22 |
| Topological Polar Surface Area | 114A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number