| CAS Number | 2093154-02-8 |
| Catalog Number | AG019EA6 |
| Chemical Name | N-Boc-N-bis(PEG4-OH) |
| IUPAC Name | tert-butyl N,N-bis[2-[2-[2-[2-(2-hydroxyethoxy)ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethyl]carbamate |
| InChI | InChI=1S/C25H51NO12/c1-25(2,3)38-24(29)26(4-8-30-12-16-34-20-22-36-18-14-32-10-6-27)5-9-31-13-17-35-21-23-37-19-15-33-11-7-28/h27-28H,4-23H2,1-3H3 |
| InChI Key | ORLQQCLGZAXNLD-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD30536157 |
| Molecular Formula | C25H51NO12 |
| Molecular Weight | 557.6719 |
| SMILES | CC(C)(C)OC(=O)N(CCOCCOCCOCCOCCO)CCOCCOCCOCCOCCO |
| Synonyms | N-Boc-N-bis(PEG4-OH),
2093154-02-8,
BP-23440,
|
| Complexity | 477 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 557.341g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 38 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 12 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 557.678g/mol |
| Monoisotopic Mass | 557.341g/mol |
| Rotatable Bond Count | 30 |
| Topological Polar Surface Area | 144A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -1.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number