| CAS Number | 1235514-18-7 |
| Catalog Number | AG019E4R |
| Chemical Name | t-Boc-Aminooxy-PEG3-amine |
| IUPAC Name | tert-butyl N-[2-[2-[2-(2-aminoethoxy)ethoxy]ethoxy]ethoxy]carbamate |
| InChI | InChI=1S/C13H28N2O6/c1-13(2,3)21-12(16)15-20-11-10-19-9-8-18-7-6-17-5-4-14/h4-11,14H2,1-3H3,(H,15,16) |
| InChI Key | UVOCYAYFAWDILA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD24471202 |
| Molecular Formula | C13H28N2O6 |
| Molecular Weight | 308.3712 |
| SMILES | CC(C)(C)OC(=O)NOCCOCCOCCOCCN |
| Synonyms | t-Boc-Aminooxy-PEG3-amine,
1235514-18-7,
tert-Butyl 2-(2-(2-(2-aminoethoxy)ethoxy)ethoxy)ethoxycarbamate,
SCHEMBL17926776,
BP-23127,
|
| Complexity | 258 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 308.195g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 308.375g/mol |
| Monoisotopic Mass | 308.195g/mol |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Topological Polar Surface Area | 101A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number