| CAS Number | 1835759-79-9 |
| Catalog Number | AG019E3W |
| Chemical Name | Acid-PEG3-NHS ester |
| IUPAC Name | 3-[2-[2-[3-(2,5-dioxopyrrolidin-1-yl)oxy-3-oxopropoxy]ethoxy]ethoxy]propanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C14H21NO9/c16-11-1-2-12(17)15(11)24-14(20)4-6-22-8-10-23-9-7-21-5-3-13(18)19/h1-10H2,(H,18,19) |
| InChI Key | ROYPWGXODZJYGP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD29052171 |
| Molecular Formula | C14H21NO9 |
| Molecular Weight | 347.3178 |
| SMILES | C1CC(=O)N(C1=O)OC(=O)CCOCCOCCOCCC(=O)O |
| Synonyms | Acid-PEG3-NHS ester,
1835759-79-9,
BP-22972,
|
| Complexity | 436 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 347.122g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 347.32g/mol |
| Monoisotopic Mass | 347.122g/mol |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Topological Polar Surface Area | 129A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -1.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number