| CAS Number | 1375472-85-7 |
| Catalog Number | AG018S7J(AGN-PC-0WBQ28) |
| Chemical Name | 4-Hydroxypiperidine-4-carbonitrile hydrochloride |
| IUPAC Name | 4-hydroxypiperidine-4-carbonitrile;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C6H10N2O.ClH/c7-5-6(9)1-3-8-4-2-6;/h8-9H,1-4H2;1H |
| InChI Key | ORFNTSJXZMIFTK-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD21602802 |
| Molecular Formula | C6H11ClN2O |
| Molecular Weight | 162.6173 |
| SMILES | Cl.OC1(C#N)CCNCC1 |
| Synonyms | 4-hydroxypiperidine-4-carbonitrile hydrochloride,
1375472-85-7,
AKOS024015561,
W-2753,
4-Hydroxy-piperidine-4-carbonitrile hydrochloride,
F8888-5058,
50289-03-7,
|
| Complexity | 140 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 162.056g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 162.617g/mol |
| Monoisotopic Mass | 162.056g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 56A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number