| CAS Number | 60116-66-7 |
| Catalog Number | AG00VUFH(AGN-PC-0WBKP6) |
| Chemical Name | 2-((2-Aminoethyl)thio)acetic acid hydrochloride |
| IUPAC Name | 2-(2-aminoethylsulfanyl)acetic acid;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C4H9NO2S.ClH/c5-1-2-8-3-4(6)7;/h1-3,5H2,(H,6,7);1H |
| InChI Key | CJUJGECRDNSFKL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD22369813 |
| Molecular Formula | C4H10ClNO2S |
| Molecular Weight | 171.6457 |
| SMILES | Cl.NCCSCC(O)=O |
| Synonyms | 2-[(2-aminoethyl)sulfanyl]acetic acid hydrochloride,
60116-66-7,
AKOS016352929,
MCULE-8322098978,
NE51368,
RP23404,
NS-01407,
Z1381287295,
|
| Complexity | 76.4 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 171.012g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 171.639g/mol |
| Monoisotopic Mass | 171.012g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 88.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number