| CAS Number | 98485-33-7 |
| Catalog Number | AG00VTBS(AGN-PC-0W890Y) |
| Chemical Name | 2-Cyclopropylpropanoic acid |
| IUPAC Name | 2-cyclopropylpropanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C6H10O2/c1-4(6(7)8)5-2-3-5/h4-5H,2-3H2,1H3,(H,7,8) |
| InChI Key | AMOJMSPUYHSMKI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11590475 |
| Molecular Formula | C6H10O2 |
| Molecular Weight | 114.1424 |
| SMILES | CC(C1CC1)C(O)=O |
| Synonyms | 2-cyclopropylpropanoic acid,
98485-33-7,
cyclopropanyl-propionic acid,
SCHEMBL1904748,
AMOJMSPUYHSMKI-UHFFFAOYSA-N,
MFCD11590475,
AKOS010488659,
MCULE-9343385076,
NE15199,
BS-12909,
BB 0262405,
|
| Complexity | 105 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 114.068g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 114.144g/mol |
| Monoisotopic Mass | 114.068g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 37.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number