| CAS Number | 1334170-01-2 |
| Catalog Number | AG00VR4M(AGN-PC-0WGEUH) |
| Chemical Name | alpha,omega-Bis(pentafluorphenyl propionate) hepta(ethylene glycol) |
| IUPAC Name | (2,3,4,5,6-pentafluorophenyl) 3-[2-[2-[2-[2-[2-[2-[3-oxo-3-(2,3,4,5,6-pentafluorophenoxy)propoxy]ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethoxy]propanoate |
| InChI | InChI=1S/C30H32F10O11/c31-19-21(33)25(37)29(26(38)22(19)34)50-17(41)1-3-43-5-7-45-9-11-47-13-15-49-16-14-48-12-10-46-8-6-44-4-2-18(42)51-30-27(39)23(35)20(32)24(36)28(30)40/h1-16H2 |
| InChI Key | NEFPGEFWBAKGRR-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18916984 |
| Molecular Formula | C30H32F10O11 |
| Molecular Weight | 758.5525 |
| SMILES | C(COCCOCCOCCOCCOCCOCCOCCC(=O)Oc1c(c(c(c(c1F)F)F)F)F)C(=O)Oc2c(c(c(c(c2F)F)F)F)F |
| Synonyms | Bis-PEG7-PFP ester,
1334170-01-2,
SCHEMBL17732203,
MFCD18916984,
AKOS030213634,
ZINC150338871,
BP-20418,
alpha,omega-Bis(pentafluorphenyl propionate) hepta(ethylene glycol),
BIS-PENTAFLUOROPHENYL-4,7,10,13,16,19,22-HEPTAOXAPENTACOSANE-1,25-DIOATE,
|
| Complexity | 863 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 758.178g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 51 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 21 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 758.559g/mol |
| Monoisotopic Mass | 758.178g/mol |
| Rotatable Bond Count | 28 |
| Topological Polar Surface Area | 117A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number