| CAS Number | 113698-79-6 |
| Catalog Number | AG00J3DV(AGN-PC-0P593N) |
| Chemical Name | 1-[(3-methoxyphenyl)methyl]piperazine dihydrochloride |
| IUPAC Name | 1-[(3-methoxyphenyl)methyl]piperazine;dihydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C12H18N2O.2ClH/c1-15-12-4-2-3-11(9-12)10-14-7-5-13-6-8-14;;/h2-4,9,13H,5-8,10H2,1H3;2*1H |
| InChI Key | UERRHMQAACDEDF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD22416388 |
| Molecular Formula | C12H20Cl2N2O |
| Molecular Weight | 279.2060 |
| SMILES | Cl.Cl.COC1=CC(CN2CCNCC2)=CC=C1 |
| Synonyms | 1-(3-Methoxybenzyl)piperazine dihydrochloride,
113698-79-6,
1-[(3-methoxyphenyl)methyl]piperazine dihydrochloride,
ARONIS24537,
SCHEMBL7422123,
BBC/704,
ZX-AS004904,
ZX-CM014541,
MFCD22416388,
AKOS015995573,
MCULE-2968330891,
Z2368947917,
1-(3-Methoxybenzyl)piperazine dihydrochloride, AldrichCPR,
55212-32-3,
|
| Complexity | 181 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 278.095g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 279.205g/mol |
| Monoisotopic Mass | 278.095g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 24.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number