| CAS Number | 1609395-45-0 |
| Catalog Number | AG00J2XE(AGN-PC-0WB6JZ) |
| Chemical Name | 3-Methyl-2-pyridineacetic acid hydrochloride |
| IUPAC Name | 2-(3-methylpyridin-2-yl)acetic acid;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C8H9NO2.ClH/c1-6-3-2-4-9-7(6)5-8(10)11;/h2-4H,5H2,1H3,(H,10,11);1H |
| InChI Key | JIEJZPKLYBSNHB-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD28024799 |
| Molecular Formula | C8H10ClNO2 |
| Molecular Weight | 187.6235 |
| SMILES | C(C(O)=O)C1=C(C=CC=N1)C.Cl |
| Synonyms | 1609395-45-0,
(3-methyl-2-pyridinyl)acetic acid hydrochloride,
2-(3-Methylpyridin-2-yl)acetic acid hydrochloride,
ZX-CM010817,
MFCD28024799,
AKOS026742542,
KS-10033,
EN300-187431,
4081067-25G,
|
| Complexity | 147 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 187.04g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 187.623g/mol |
| Monoisotopic Mass | 187.04g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 50.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number