| CAS Number | 1609399-84-9 |
| Catalog Number | AG00J0ZV |
| Chemical Name | sodium [(2-methoxybenzyl)amino]acetate |
| IUPAC Name | sodium;2-[(2-methoxyphenyl)methylamino]acetate |
| InChI | InChI=1S/C10H13NO3.Na/c1-14-9-5-3-2-4-8(9)6-11-7-10(12)13;/h2-5,11H,6-7H2,1H3,(H,12,13);/q;+1/p-1 |
| InChI Key | VWTYHIKHMXDNSW-UHFFFAOYSA-M |
| MDL Number | MFCD13193820 |
| Molecular Formula | C10H12NNaO3 |
| Molecular Weight | 217.1970 |
| SMILES | O=C([O-])CNCC1=CC=CC=C1OC.[Na+] |
| Synonyms | Sodium [(2-methoxybenzyl)amino]acetate,
1609399-84-9,
ZX-CM002273,
MFCD13193820,
Sodium [(2-methoxybenzyl)amino]acetate, AldrichCPR,
124589-79-3,
|
| Complexity | 190 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 217.071g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 217.2g/mol |
| Monoisotopic Mass | 217.071g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 61.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number