| CAS Number | 99548-57-9 |
| Catalog Number | AG00IKB3(AGN-PC-0KKJ35) |
| Chemical Name | 4-Bromo-3-methoxybenzeneacetic acid |
| IUPAC Name | 2-(4-bromo-3-methoxyphenyl)acetic acid |
| InChI | InChI=1S/C9H9BrO3/c1-13-8-4-6(5-9(11)12)2-3-7(8)10/h2-4H,5H2,1H3,(H,11,12) |
| InChI Key | XAELQZLYEDCMJI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD01846086 |
| Molecular Formula | C9H9BrO3 |
| Molecular Weight | 245.0700 |
| SMILES | COc1cc(ccc1Br)CC(=O)O |
| Synonyms | 2-(4-bromo-3-methoxyphenyl)acetic acid,
99548-57-9,
(4-Bromo-3-methoxyphenyl)acetic acid,
Benzeneacetic acid, 4-bromo-3-methoxy-,
AC1MBMCE,
SCHEMBL14894169,
XAELQZLYEDCMJI-UHFFFAOYSA-N,
ZINC3848136,
AKOS004907985,
DA-00052,
4-BROMO-3-METHOXYPHENYLACETIC ACID,
FT-0704598,
CID2752994,
2-(4-bromo-3-methoxy-phenyl)acetic Acid,
|
| Complexity | 184 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 243.974g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 245.072g/mol |
| Monoisotopic Mass | 243.974g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 46.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number