| CAS Number | 955117-56-3 |
| Catalog Number | AG00IJ69(AGN-PC-0WD61M) |
| Chemical Name | 4-(Hydroxymethyl)-3-methoxybenzoic acid |
| IUPAC Name | 4-(hydroxymethyl)-3-methoxybenzoic acid |
| InChI | InChI=1S/C9H10O4/c1-13-8-4-6(9(11)12)2-3-7(8)5-10/h2-4,10H,5H2,1H3,(H,11,12) |
| InChI Key | BVTRLERJUCFVNY-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD15202211 |
| Molecular Formula | C9H10O4 |
| Molecular Weight | 182.1733 |
| SMILES | O=C(O)C1=CC=C(CO)C(OC)=C1 |
| Synonyms | 4-(Hydroxymethyl)-3-methoxybenzoic acid,
955117-56-3,
benzoic acid, 4-(hydroxymethyl)-3-methoxy-,
4-(hydroxymethyl)-3-(methyloxy)benzoic acid,
SCHEMBL2424457,
BVTRLERJUCFVNY-UHFFFAOYSA-N,
KS-000006GE,
MFCD15202211,
ZINC58826965,
AKOS024258682,
FCH1226189,
5-Methoxy-4-(hydroxymethyl)benzoic acid,
AK151374,
AS-34250,
AJ-113186,
CS-0049907,
|
| Complexity | 181 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 182.058g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 182.175g/mol |
| Monoisotopic Mass | 182.058g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 66.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P280-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number