| CAS Number | 94577-77-2 |
| Catalog Number | AG00IICT(AGN-PC-0WBR4K) |
| Chemical Name | 1-Benzyl-4-oxo-pyrrolidine-3-carboxylic acid |
| IUPAC Name | 1-benzyl-4-oxopyrrolidine-3-carboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C12H13NO3/c14-11-8-13(7-10(11)12(15)16)6-9-4-2-1-3-5-9/h1-5,10H,6-8H2,(H,15,16) |
| InChI Key | WAQWKBNCMREKAE-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD17012782 |
| Molecular Formula | C12H13NO3 |
| Molecular Weight | 219.2365 |
| SMILES | O=C(C1CN(CC2=CC=CC=C2)CC1=O)O |
| Synonyms | 1-benzyl-4-oxopyrrolidine-3-carboxylic acid,
94577-77-2,
1-Benzyl-4-oxo-pyrrolidine-3-carboxylic acid,
SCHEMBL16882456,
CTK8E3209,
AKOS025291125,
KS-000006G7,
AK171454,
AS-34247,
TC-063279,
CS-0052602,
W-4778,
4-Oxo-1-(phenylmethyl)-3-pyrrolidinecarboxylic acid,
4-Oxo-1-(phenylmethyl)-3-pyrrolidinecarboxylic acid, AldrichCPR,
1027-35-6,
|
| Complexity | 284 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 219.089543g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 219.24g/mol |
| Monoisotopic Mass | 219.089543g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 57.6Ų |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number