
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 93-54-9 |
| Catalog Number | AG00IHG0(AGN-PC-0W34XJ) |
| Chemical Name | Benzenemethanol, a-ethyl- |
| EC Number | 202-256-0 |
| FEMA Number | 2884 |
| IUPAC Name | 1-phenylpropan-1-ol |
| InChI | InChI=1S/C9H12O/c1-2-9(10)8-6-4-3-5-7-8/h3-7,9-10H,2H2,1H3 |
| InChI Key | DYUQAZSOFZSPHD-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00004564 |
| Molecular Formula | C9H12O |
| Molecular Weight | 136.1910 |
| SMILES | CCC(C1=CC=CC=C1)O |
| Synonyms | 1-phenyl-1-propanol,
alpha-ethylbenzyl alcohol,
1-Phenyl-1-propanol,
1-Phenylpropan-1-ol,
93-54-9,
Phenycholon,
Fepar,
Ejibil,
Felicur,
Livonal,
1-Phenylpropanol,
Gallenperlen,
Phenylchol,
Bilergon,
Carbicol,
Choleda,
Epatoxfen,
Felitrope,
Phenicol,
Phenychol,
Unichol,
Ethyl phenyl carbinol,
Phenyl ethyl carbinol,
1-Phenylpropyl alcohol,
Phenylcholon,
alpha-Ethylbenzyl alcohol,
1-Propanol, 1-phenyl-,
1-Phenyl-1-hydroxypropane,
SH 261,
alpha-Ethylbenzenemethanol,
Phenylaethylcarbinol,
Benzenemethanol, .alpha.-ethyl-,
Fenicol (VAN),
Benzenemethanol, alpha-ethyl-,
Phenylpropanol [JAN],
ETHYLPHENYLCARBINOL,
alpha-Hydroxypropylbenzene,
BENZYL ALCOHOL, alpha-ETHYL-,
NSC 25504,
Phenylaethylcarbinol [German],
FEMA No. 2884,
C9H12O,
Benzyl alcohol, .alpha.-ethyl-,
1-Propanol, phenyl-,
1-Phenyl-propan-1-ol,
EINECS 202-256-0,
.alpha.-Ethylbenzyl alcohol,
.alpha.-Hydroxypropylbenzene,
.omega.-Ethylbenzyl alcohol,
BRN 1906759,
AI3-19819,
DYUQAZSOFZSPHD-UHFFFAOYSA-N,
MFCD00004564,
Phenylpropanol (JAN),
NCGC00165972-01,
a-ethylbenzyl alcohol,
R-(+)-1-Phenylpropanol,
S-(-)-1-Phenylpropanol,
Phenylpropylalkohol,
1-Phenyl-n-propanol,
a-Hydroxypropylbenzene,
Other proprietary names,
1- phenyl-1-propanol,
Phenyl-1-propan-1-ol,
1-phenyl propyl alcohol,
ACMC-1BPQ5,
alpha-Ethyl-benzyl alcohol,
1-hydroxy-1-phenylpropane,
ACMC-209de5,
ACMC-209ms7,
EC 202-256-0,
AC1Q2SL5,
.alpha.-Ethylbenzenemethanol,
a-Ethylbenzenemethanol, 9CI,
DSSTox_CID_24474,
DSSTox_RID_80256,
DSSTox_GSID_44474,
SCHEMBL56673,
ghl.PD_Mitscher_leg0.415,
4-06-00-03183 (Beilstein Handbook Reference),
AC1L1O47,
AC1Q779F,
(+/-) 1-phenyl-1-propanol,
CHEMBL1397202,
DTXSID2044474,
CHEBI:31995,
CTK0I1060,
FEMA 2884,
(+/-)-alpha-Ethylbenzyl alcohol,
1-Phenyl-1-propanol, >=97%,
KS-00000UJ1,
NSC25504,
NSC41708,
STR02714,
Tox21_112275,
ANW-40068,
NSC-25504,
NSC-41708,
SBB058750,
Benzenemethanol, alpha-ethyl- (9CI),
1-Phenyl-1-propanol, >=97%, FG,
AKOS000249117,
AKOS016843880,
LS-3043,
MCULE-9251342677,
NE10330,
RTR-033448,
TRA0063720,
(^+)-1-Phenyl-1-propanol, 98+%,
CAS-93-54-9,
NCGC00165980-01,
NCGC00166078-01,
AN-24265,
P493,
ST2415465,
TL8005927,
TR-033448,
FT-0608230,
P0212,
ST51037891,
D01470,
SR-01000944521,
I01-9638,
Q-200134,
SR-01000944521-1,
Z1623877745,
Phenylpropanol,
Fenicol,
phenyl propanol,
(R)-(+)-1-Phenyl-1-propanol,
omega-Ethylbenzyl alcohol,
Benzenemethanol, ?-ethyl-,
UNII-0F897O3O4M,
(RS)-1-Phenylpropan-1-ol,
(S)-(-)-1-Phenyl-1-propanol,
CID7147,
0F897O3O4M,
C9-H12-O,
AR-1J0749,
1-Phenyl-1-propanol, 99% - 100G 100g,
1565-74-8,
613-87-6,
1335-12-2,
99402-86-5,
|
| Complexity | 84.7 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 136.089g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 136.194g/mol |
| Monoisotopic Mass | 136.089g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 20.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.9 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | 6.1 |
| Hazard statements | H302 |
| Packing Group | Ⅲ |
| Precautionary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code | UN 2810 |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

