
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 91-40-7 |
| Catalog Number | AG00IGE1(AGN-PC-0JK6VG) |
| Chemical Name | Benzoic acid, 2-(phenylamino)- |
| EC Number | 202-066-8 |
| IUPAC Name | 2-anilinobenzoic acid |
| InChI | InChI=1S/C13H11NO2/c15-13(16)11-8-4-5-9-12(11)14-10-6-2-1-3-7-10/h1-9,14H,(H,15,16) |
| InChI Key | ZWJINEZUASEZBH-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00002421 |
| Molecular Formula | C13H11NO2 |
| Molecular Weight | 213.2319 |
| SMILES | O=C(O)C1=CC=CC=C1NC2=CC=CC=C2 |
| UNII | 952VN06WBB |
| Synonyms | 4-(phenylamino)benzoic acid,
diphenylamine carboxylate,
diphenylamine-2-carboxylate,
diphenylamine-2-carboxylic acid,
fenamic acid,
fenamic acid, Ca salt (2:1),
fenamic acid, monosodium salt,
N-phenylanthranilic acid,
N-phenylanthranilic acid,
2-(Phenylamino)benzoic acid,
91-40-7,
2-Anilinobenzoic acid,
Fenamic acid,
Diphenylamine-2-carboxylic acid,
Phenylanthranilic acid,
Benzoic acid, 2-(phenylamino)-,
2-Carboxydiphenylamine,
o-Anilinobenzoic acid,
N-Phenyl-2-aminobenzoic acid,
N-Phenyl-o-aminobenzoic acid,
Anthranilic acid, N-phenyl-,
2-Phenylamino-benzoic acid,
UNII-952VN06WBB,
NSC 215211,
EINECS 202-066-8,
MFCD00002421,
BRN 1456607,
CHEMBL23832,
AI3-08880,
952VN06WBB,
N-Phenylanthranilic acid, 98%,
2,2′-Iminodibenzoic Acid,
CHEBI:34756,
ZWJINEZUASEZBH-UHFFFAOYSA-N,
diphenylamine carboxylate,
SR-01000075342,
diphenylamine-2-carboxylate,
N-Phenylanthranilic,
DPC cpd,
2-anilino-benzoic acid,
ACMC-209rbb,
ortho-anilinobenzoic acid,
n-phenyl anthranilic acid,
N-phenyl-anthranilic acid,
AC1L1I1S,
AC1Q5UU1,
AC1Q72GC,
AC1Q72GD,
Lopac-144509,
o-(Phenylamino)benzoic acid,
CBiol_001836,
Lopac0_000011,
Oprea1_414882,
Oprea1_622264,
SCHEMBL25828,
BSPBio_001421,
CBDivE_001949,
KBioGR_000141,
KBioGR_002302,
KBioSS_000141,
KBioSS_002304,
KSC494E8T,
MLS002153472,
BIDD:GT0820,
SPECTRUM1505156,
ARONIS004022,
GTPL4182,
DTXSID6059025,
N-phenyl-ortho-aminobenzoic acid,
BCBcMAP01_000076,
CTK3J4289,
Diphenylaminecarboxylic acid-(2),
KBio2_000141,
KBio2_002302,
KBio2_002709,
KBio2_004870,
KBio2_005277,
KBio2_007438,
KBio3_000281,
KBio3_000282,
KBio3_002782,
KS-00000GUN,
KS-00003WVW,
ZWJINEZUASEZBH-UHFFFAOYSA-,
NSC4273,
cMAP_000012,
Bio1_000122,
Bio1_000611,
Bio1_001100,
Bio2_000141,
Bio2_000621,
HMS1361H03,
HMS1791H03,
HMS1989H03,
HMS2232G15,
HMS3260C03,
HMS3373F04,
HMS3402H03,
ZINC154642,
NSC-4273,
Tox21_500011,
ANW-39669,
BBL008122,
BDBM50337278,
HTS027688,
IN1488,
NSC215211,
SBB012416,
STK089446,
Diphenylamine-2-carboxylic acid; DPC,
AKOS000118791,
CCG-204107,
LP00011,
MCULE-6051331548,
NSC-215211,
RP26754,
RTR-028727,
IDI1_033891,
MLS-0412242,
NCGC00014989-01,
NCGC00014989-02,
NCGC00014989-03,
NCGC00014989-04,
NCGC00014989-05,
NCGC00014989-06,
NCGC00014989-07,
NCGC00014989-08,
NCGC00093536-01,
NCGC00093536-02,
NCGC00093536-03,
NCGC00093536-04,
NCGC00093536-05,
NCGC00093536-06,
NCGC00260696-01,
AJ-13327,
AK-48589,
AN-24211,
DS-14719,
LS-20563,
SMR001230825,
ST067120,
SY048561,
MLS-0412242.P016,
AB1003506,
DB-057256,
TR-028727,
BB 0255314,
D0873,
EU-0100011,
FT-0631438,
ST24027651,
T8281,
MFCD00002421 (98%),
C13697,
002P421,
AE-641/02494034,
N-Phenylanthranilic acid, technical, >=95% (T),
SR-01000075342-1,
SR-01000075342-2,
W-100309,
BRD-K80863915-001-02-9,
BRD-K80863915-001-05-2,
F3145-3322,
2-(Phenylamino)benzoic acid; Diphenylamine-2-carboxylic acid; DPC,
InChI=1/C13H11NO2/c15-13(16)11-8-4-5-9-12(11)14-10-6-2-1-3-7-10/h1-9,14H,(H,15,16),
Fenamate,
N-phenylanthranilsyre,
NPAA,
N-Phenylanthranilicacid,
phenyl anthranilic acid,
N-phenylanthranylic acid,
D03APP,
4-(phenylamino)benzoic acid,
fenamic acid, monosodium salt,
C13H11NO2,
fenamic acid, Ca salt (2:1),
CID4386,
AR-1D8949,
C13-H11-N-O2,
Phenyl anthranilic acid (all isomers),
N-Phenylanthranilic Acid 99% AR 25gm,
DPC,
4-14-00-01019 (Beilstein Handbook Reference),
N-Phenylanthranilic acid, 99% - 100G 100g,
C001209,
NPA,
97358-51-5,
PA,
|
| Complexity | 236 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 213.079g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 213.236g/mol |
| Monoisotopic Mass | 213.079g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 49.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.4 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P264-P280-P302+P352+P332+P313+P362+P364-P305+P351+P338+P337+P313-P261-P280a-P304+P340-P305+P351+P338-P405-P501a |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

