| CAS Number | 908269-97-6 |
| Catalog Number | AG00IGB5(AGN-PC-0WOK59) |
| Chemical Name | 4-Cyclopropylpyridin-2-amine |
| IUPAC Name | 4-cyclopropylpyridin-2-amine |
| InChI | InChI=1S/C8H10N2/c9-8-5-7(3-4-10-8)6-1-2-6/h3-6H,1-2H2,(H2,9,10) |
| InChI Key | HAIPJIYVWCQVNZ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD12032793 |
| Molecular Formula | C8H10N2 |
| Molecular Weight | 134.1784 |
| SMILES | NC1=NC=CC(C2CC2)=C1 |
| Synonyms | 4-CYCLOPROPYLPYRIDIN-2-AMINE,
908269-97-6,
2-Pyridinamine, 4-cyclopropyl-,
2-AMINO-4-(CYCLOPROPYL)PYRIDINE,
2-amino-4-cyclopropylpyridine,
SCHEMBL3178410,
4-Cyclopropyl-pyridin-2-ylamine,
DTXSID20671711,
HAIPJIYVWCQVNZ-UHFFFAOYSA-N,
MFCD12032793,
ZINC18899190,
AKOS015945096,
SB21520,
AJ-70698,
A1-10870,
Z2160914600,
|
| Complexity | 120 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 134.084g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 134.182g/mol |
| Monoisotopic Mass | 134.084g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 38.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number