| CAS Number | 90326-62-8 |
| Catalog Number | AG00IG3N(AGN-PC-09RZUO) |
| Chemical Name | Methyl 3-Bromo-4-(Hydroxymethyl)Benzoate |
| IUPAC Name | methyl 3-bromo-4-(hydroxymethyl)benzoate |
| InChI | InChI=1S/C9H9BrO3/c1-13-9(12)6-2-3-7(5-11)8(10)4-6/h2-4,11H,5H2,1H3 |
| InChI Key | FHBYEUICKVHSAL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD15527253 |
| Molecular Formula | C9H9BrO3 |
| Molecular Weight | 245.0700 |
| SMILES | O=C(OC)C1=CC=C(CO)C(Br)=C1 |
| Synonyms | METHYL 3-BROMO-4-(HYDROXYMETHYL)BENZOATE,
90326-62-8,
SCHEMBL18973337,
DTXSID50697525,
MFCD15527253,
RB3304,
ZINC95831103,
AKOS024259248,
DA-01531,
SC-37046,
AJ-135196,
FT-0707049,
ST24047806,
3-Bromo-4-(hydroxymethyl)benzoic acid methyl ester,
|
| Complexity | 184 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 243.974g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 245.072g/mol |
| Monoisotopic Mass | 243.974g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 46.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P280-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number