
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 90-20-0 |
| Catalog Number | AG00IFY0(AGN-PC-0JK7V6) |
| Chemical Name | 2,7-Naphthalenedisulfonic acid, 4-amino-5-hydroxy- |
| IUPAC Name | 4-amino-5-hydroxynaphthalene-2,7-disulfonic acid |
| InChI | InChI=1S/C10H9NO7S2/c11-8-3-6(19(13,14)15)1-5-2-7(20(16,17)18)4-9(12)10(5)8/h1-4,12H,11H2,(H,13,14,15)(H,16,17,18) |
| InChI Key | APRRQJCCBSJQOQ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00035728 |
| Molecular Formula | C10H9NO7S2 |
| Molecular Weight | 319.3110 |
| NSC Number | 190492 |
| SMILES | O=S(C1=CC(N)=C2C(O)=CC(S(=O)(O)=O)=CC2=C1)(O)=O |
| UNII | 4WUM31ES4U |
| Synonyms | 4-amino-5-hydroxynaphthalene-2,7-disulfonic acid,
4-amino-5-hydroxynaphthalene-2,7-disulphonic acid monosodium salt,
AHNDMS cpd,
90-20-0,
4-amino-5-hydroxynaphthalene-2,7-disulfonic acid,
4-Amino-5-hydroxy-2,7-naphthalenedisulfonic acid,
H-Acid,
H acid,
1-Amino-8-hydroxynaphthalene-3,6-disulphonic acid,
Kyselina H,
1-Amino-8-naphthol-3,6-disulfonic acid,
Kyselina H [Czech],
2,7-NAPHTHALENEDISULFONIC ACID, 4-AMINO-5-HYDROXY-,
UNII-4WUM31ES4U,
C.I. 35570,
EINECS 201-975-7,
NSC 190492,
BRN 2225829,
4WUM31ES4U,
1-Naphthol-8-amino-3,6-disulfonic acid,
CHEMBL60494,
Kyselina 1-amino-8-naftol-3,6-disulfonova,
4-Amino-5-hydroxynaphthalene-2,7-disulphonic acid,
Kyselina 1-amino-8-naftol-3,6-disulfonova [Czech],
Kyselina 8-amino-1-naftol-3,6-disulfonova [Czech],
4-amino-5-hydroxy-naphthalene-2,7-disulfonic acid,
Q-200430,
312693-54-2,
5460-09-3,
AK-36813,
8-Amino-1-Naphthol-3,6-Disulfonic Acid Monosodium Salt Monohydrate,
4-Amino-5-hydroxy-2,7-naphthalenedisulfonic acid monosodium salt hydrate,
8-amino-1-naphthol-3,6-disulfonic acid,
AC1L1NSP,
Kyselina 8-amino-1-naftol-3,6-disulfonova,
EC 201-975-7,
2, 4-amino-5-hydroxy-,
4-14-00-02824 (Beilstein Handbook Reference),
SCHEMBL150291,
DTXSID0046981,
CTK3I7184,
APRRQJCCBSJQOQ-UHFFFAOYSA-N,
KS-00000JR7,
ZINC1648147,
WLN: L66J BZ DSWQ HSWQ JQ,
ANW-50124,
BDBM50000035,
MFCD00035728,
NSC190492,
STL280264,
AKOS015855589,
MCULE-9359743937,
NSC-190492,
1-naphthol-8-amino-3,6-disulfonicacid,
1-amino-8-naphthol-3,6-disulphonicacid,
AC-23997,
AJ-28711,
AN-24190,
BR-36813,
DS-13009,
K640,
LS-94635,
OR315372,
1-hydroxy-8-amino-3,6-disulphonaphthalene,
AX8023053,
DB-027360,
TR-028374,
AM20060605,
FT-0648268,
ST24023285,
ST50826192,
4-amino-5-hydroxy-7-naphthalenedisulfonicacid,
M-8841,
4-amino-5-hydroxy-2,7-napthalenedisulfonic acid,
7-naphthalenedisulfonicacid,4-amino-5-hydroxy-2,
1-Amino-8-hydroxynaphthalene-3,6-disulfonic acid,
1-hydroxy-8-aminonaphthalene-3,6-disulphonic acid,
5-amino-4-hydroxynaphthalene-2,7-disulfonic acid,
A843466,
1-amino-8-hydroxy-naphthalene-3,6-disulphonic acid,
2,7-Naphthalenedisulfonicacid, 4-amino-5-hydroxy-,
I14-1383,
4-azanyl-5-oxidanyl-naphthalene-2,7-disulfonic acid,
4-Amino-5-hydroxy-naphthalene-2,7-disulfonic acid; sodium salt,
4-Amino-5-hydroxy-naphthalene-2,7-disulfonic acidMonosodium salt,
4-Amino-5-hydroxy-2,7-naphthalenedisulfonic acid monosodium salt hydrate, 85%,
C10H9NO7S2,
CID7009,
C10-H9-N-O7-S2,
EINECS 285-253-7,
EINECS 291-627-0,
EINECS 291-630-7,
EINECS 291-633-3,
EINECS 291-635-4,
EINECS 291-638-0,
EINECS 305-476-6,
EINECS 308-556-9,
EINECS 308-563-7,
4-amino-5-chloro-2-ethoxybenzoic acid,
85049-80-5,
90431-97-3,
90432-00-1,
90432-03-4,
90432-06-7,
90432-08-9,
94552-30-4,
98072-99-2,
98073-05-3,
2,7-Naphthalenedisulfonic acid, 4-amino-5-hydroxy-, coupled with 6-amino-4-hydroxy-2-naphthalenesulfonic acid and diazotized 2-(4-aminophenyl)-1H-benzimidazol-5-amine,
2,7-Naphthalenedisulfonic acid, 4-amino-5-hydroxy-, coupled with diazotized 2-(4-aminophenyl)-1H-benzimidazol-5-amine, diazotized 4-nitrobenzenamine and phenol, sodium salt,
2,7-Naphthalenedisulfonic acid, 4-amino-5-hydroxy-, coupled with diazotized 3,3'-dichloro(1,1'-biphenyl)-4,4'-diamine and 5,5'-oxybis(1,3-benzenediol), sodium salts,
2,7-Naphthalenedisulfonic acid, 4-amino-5-hydroxy-, coupled with diazotized 3,3'-dichloro[1,1'-biphenyl]-4,4'-diamine and 5,5'-oxybis[1,3-benzenediol], sodium salts,
2,7-Naphthalenedisulfonic acid, 4-amino-5-hydroxy-, coupled with diazotized 4-nitrobenzenamine and resorcinol,
2,7-Naphthalenedisulfonic acid, 4-amino-5-hydroxy-, diazotized, coupled with C.I. Natural Yellow 11 and diazotized aniline, sodium salts,
2,7-Naphthalenedisulfonic acid, 4-amino-5-hydroxy-, diazotized, coupled with diazotized 2-((4-aminophenyl)amino)-5-nitrobenzenesulfonic acid, diazotized 4-nitrobenzenamine and resorcinol, potassium sodium salts,
2,7-Naphthalenedisulfonic acid, 4-amino-5-hydroxy-, diazotized, coupled with diazotized 2-[(4-aminophenyl)amino]-5-nitrobenzenesulfonic acid, diazotized 4-nitrobenzenamine and resorcinol, potassium sodium salts,
2,7-Naphthalenedisulfonic acid, 4-amino-5-hydroxy-, diazotized, coupled with diazotized 3,3'-dichloro(1,1'-biphenyl)-4,4'-diamine and 5,5'-oxybis(1,3-benzenediol), sodium salts,
2,7-Naphthalenedisulfonic acid, 4-amino-5-hydroxy-, diazotized, coupled with diazotized 3,3'-dichloro[1,1'-biphenyl]-4,4'-diamine and 5,5'-oxybis[1,3-benzenediol], sodium salts,
2,7-Naphthalenedisulfonic acid, 4-amino-5-hydroxy-, diazotized, coupled with diazotized 4-nitro-1,3-benzenediamine and resorcinol, potassium sodium salts,
2,7-Naphthalenedisulfonic acid, 4-amino-5-hydroxy-, diazotized, coupled with diazotized 5-amino-2-(phenylamino)benzenesulfonic acid, diazotized 4-nitrobenzenamine and resorcinol,
2,7-Naphthalenedisulfonic acid, 4-amino-5-hydroxy-, diazotized, coupled with diazotized 5-amino-2-(phenylamino)benzenesulfonic acid,diazotized 4-nitrobenzenamine and resorcinol,
2,7-Naphthalenedisulfonic acid, 4-amino-5-hydroxy-, diazotized, coupled with diazotized aniline and Dyer's mulberry extract, sodium salts,
2,7-Naphthalenedisulfonicacid,4-amino-5-hydroxy-,coupledwith6-amino-4-hydroxy-2-naphthalenesulfonicacidanddiazotized2- -1H-benzimidazol-5-amine,
2,7-Naphthalenedisulfonicacid,4-amino-5-hydroxy-,coupledwithdiazotized2- -1H-benzimidazol-5-amine,diazotized4-nitrobenzenamineandphenol,sodiumsalt,
2,7-Naphthalenedisulfonicacid,4-amino-5-hydroxy-,coupledwithdiazotized3,3'-dichloro[1,1'-biphenyl]-4,4'-diamineand5,5'-oxybis[1,3-benzenediol],sodiumsalts,
2,7-Naphthalenedisulfonicacid,4-amino-5-hydroxy-,coupledwithdiazotized4-nitrobenzenamineandresorcinol,
2,7-Naphthalenedisulfonicacid,4-amino-5-hydroxy-,diazotized,coupledwithdiazotized2-[ amino]-5-nitrobenzenesulfonicacid,diazotized4-nitrobenzenamineandresorcinol,potassiumsodiumsalts,
2,7-Naphthalenedisulfonicacid,4-amino-5-hydroxy-,diazotized,coupledwithdiazotized3,3'-dichloro[1,1'-biphenyl]-4,4'-diamineand5,5'-oxybis[1,3-benzenediol],sodiumsalts,
2,7-Naphthalenedisulfonicacid,4-amino-5-hydroxy-,diazotized,coupledwithdiazotized4-nitro-1,3-benzenediamineandresorcinol,potassiumsodiumsalts,
2,7-Naphthalenedisulfonicacid,4-amino-5-hydroxy-,diazotized,coupledwithdiazotized5-amino-2- benzenesulfonicacid,diazotized4-nitrobenzenamineandresorcinol,
2,7-Naphthalenedisulfonicacid,4-amino-5-hydroxy-,diazotized,coupledwithdiazotizedanilineandDyer'smulberryextract,sodiumsalts,
|
| Complexity | 561 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 318.982g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 319.302g/mol |
| Monoisotopic Mass | 318.982g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 172A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.2 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P280-P301+P312-P302+P352-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

