
No data
No data
No data
| CAS Number | 90-02-8 |
| Catalog Number | AG00IFXX |
| Chemical Name | Salicylaldehyde |
| EC Number | 201-961-0 |
| FEMA Number | 3004 |
| IUPAC Name | 2-hydroxybenzaldehyde |
| InChI | InChI=1S/C7H6O2/c8-5-6-3-1-2-4-7(6)9/h1-5,9H |
| InChI Key | SMQUZDBALVYZAC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00003317 |
| Molecular Formula | C7H6O2 |
| SMILES | |
| UNII | 17K64GZH20 |
| Synonyms | 2-hydroxybenzaldehyde,
salicylaldehyde,
Salicylaldehyde ester,
SALICYLALDEHYDE,
2-Hydroxybenzaldehyde,
90-02-8,
o-Hydroxybenzaldehyde,
Salicylal,
o-Formylphenol,
Salicylic aldehyde,
Benzaldehyde, 2-hydroxy-,
2-Formylphenol,
Salicyladehyde,
2-HYDROXY-BENZALDEHYDE,
Benzaldehyde, o-hydroxy-,
Salicylaldehyd,
Salizylaldehyd,
Benzaldehyde, hydroxy-,
MFCD00003317,
NSC 49178,
UNII-17K64GZH20,
FEMA No. 3004,
CCRIS 7451,
HSDB 721,
2-hydroxy benzaldehyde,
EINECS 201-961-0,
BRN 0471388,
AI3-02174,
CHEMBL108925,
CHEBI:16008,
SMQUZDBALVYZAC-UHFFFAOYSA-N,
17K64GZH20,
Salicylaldehyde, 99%,
DSSTox_CID_1792,
DSSTox_RID_76329,
2,4-Cyclohexadien-1-one, 6-(hydroxymethylene)-,
DSSTox_GSID_21792,
28777-87-9,
Hydroxybenzaldehyde,
CAS-90-02-8,
111268-93-0,
NK,
salicyl aldehyde,
hydroxylbenzaldehyde,
hydroxy benzaldehyde,
hydroxyl benzaldehyde,
2-hyroxy-benzaldehyde,
2-oxidanylbenzaldehyde,
Salicylaldehyde, 8CI,
2- hydroxybenzaldehyde,
ACMC-20me6q,
AC1L1NRV,
WLN: VHR BQ,
bmse000677,
EC 201-961-0,
SCHEMBL15395,
4-08-00-00176 (Beilstein Handbook Reference),
KSC204S9R,
AC1Q6Q92,
AC1Q78A0,
Salicylaldehyde, >=98%, FG,
DTXSID1021792,
CTK0D4077,
CTK1A4998,
FEMA 3004,
Salicylaldehyde, p.a., 99.0%,
ZINC896073,
ACMC-209783,
CS-D1188,
NSC49178,
Salicylaldehyde, analytical standard,
Tox21_201737,
Tox21_302929,
ANW-13633,
BBL027432,
BDBM50139367,
NSC-49178,
NSC187662,
RW2543,
Salicylaldehyde, reagent grade, 98%,
SBB040225,
STL194289,
AKOS000119187,
2-hydroxybenzaldehyde (salicylaldehyde),
AS03003,
EBD2205190,
LS-3090,
MCULE-8965879140,
NSC-187662,
RL05659,
RTR-038301,
TRA0028440,
KS-0000005P,
NCGC00249108-01,
NCGC00256460-01,
NCGC00259286-01,
AJ-24221,
AN-24183,
AS-13997,
K615,
SC-18113,
ZB015070,
ST2410040,
TR-038301,
FT-0648915,
S0004,
S0275,
Salicylaldehyde, redist., >=99.0% (GC),
ST50213374,
7293-EP2270014A1,
7293-EP2281563A1,
7293-EP2301933A1,
7293-EP2308872A1,
7293-EP2311807A1,
7293-EP2311827A1,
7293-EP2316459A1,
7293-EP2316829A1,
90S028,
C06202,
H-3700,
96428-EP2295429A1,
96428-EP2305629A1,
116358-EP2374783A1,
116358-EP2377841A1,
A843413,
I01-4510,
F2190-0607,
InChI=1/C7H6O2/c8-5-6-3-1-2-4-7(6)9/h1-5,9,
27761-48-4,
salicylaldehyd-,
o-Carbaldehydphenol,
o-hydroxybenzaldehyd,
Salicylaldehyde ester,
CFM 4,
Salicylaldehyde, 99% 100g,
C7H6O2,
CID6998,
C7-H6-O2,
AR-1E1826,
c0337,
Salicylaldehyde, 99% - 25g 25g,
Salicylaldehyde 99% for synthesis 100ml,
C013243,
SAH,
331458-02-7,
|
| Complexity | 101 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 122.037g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 122.123g/mol |
| Monoisotopic Mass | 122.037g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 37.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.8 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H341-H411-H317-H335-H227 |
| Precuationary statements | P210e-P261-P280a-P405-P501a-P201-P273-P305+P351+P338-P308+P313-P391-P501-P301+P312+P330-P280 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

