| CAS Number | 899806-25-8 |
| Catalog Number | AG00IFX6(AGN-PC-0NMPHF) |
| Chemical Name | Benzene, 1-chloro-3-fluoro-2-isothiocyanato- |
| IUPAC Name | 1-chloro-3-fluoro-2-isothiocyanatobenzene |
| InChI | InChI=1S/C7H3ClFNS/c8-5-2-1-3-6(9)7(5)10-4-11/h1-3H |
| InChI Key | DFQHWRCYXUNZDH-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09878160 |
| Molecular Formula | C7H3ClFNS |
| Molecular Weight | 187.6218 |
| SMILES | FC1=C(N=C=S)C(Cl)=CC=C1 |
| Synonyms | 899806-25-8,
2-Chloro-6-fluorophenylisothiocyanate,
1-Chloro-3-fluoro-2-isothiocyanatobenzene,
2-chloro-6-fluorophenyl isothiocyanate,
Benzene, 1-chloro-3-fluoro-2-isothiocyanato-,
1-Chloro-3-fluoro-2-isothiocyanato-benzene,
SCHEMBL158972,
CTK8E3961,
DTXSID00650246,
DFQHWRCYXUNZDH-UHFFFAOYSA-N,
MFCD09878160,
ZINC15444529,
AKOS006310148,
AS04460,
FS-4364,
1-chloro-3-fluoro-2-isothio-cyanatobenzene,
RT-018960,
FT-0719122,
J-504506,
|
| Complexity | 181 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 186.966g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 187.616g/mol |
| Monoisotopic Mass | 186.966g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 44.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number