| CAS Number | 88586-62-3 |
| Catalog Number | AG00IF7R(AGN-PC-0OLSTT) |
| Chemical Name | (S)-3-Amino-2-methylpropan-1-ol |
| IUPAC Name | (2S)-3-amino-2-methylpropan-1-ol |
| InChI | InChI=1S/C4H11NO/c1-4(2-5)3-6/h4,6H,2-3,5H2,1H3/t4-/m0/s1 |
| InChI Key | FVXBTPGZQMNAEZ-BYPYZUCNSA-N |
| MDL Number | MFCD19203687 |
| Molecular Formula | C4H11NO |
| Molecular Weight | 89.1362 |
| SMILES | NC[C@@H](CO)C |
| Synonyms | (2S)-3-amino-2-methylpropan-1-ol,
88586-62-3,
AC1LD1XB,
(S)-3-amino-2-methylpropanol,
FVXBTPGZQMNAEZ-BYPYZUCNSA-N,
KS-00002B7U,
ZINC2530282,
1849AF,
MFCD19203687,
(2S)-2-Methyl-3-amino-1-propanol,
AKOS025393536,
SS-4394,
AJ-38494,
SC-91425,
1-Propanol, 3-amino-2-methyl-, (2S)-,
C4H11NO,
3-amino-2-methylpropan-1-ol,
CID640990,
|
| Complexity | 30.7 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 89.084g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 89.138g/mol |
| Monoisotopic Mass | 89.084g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 46.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number