| CAS Number | 876126-60-2 |
| Catalog Number | AG00IEP7(AGN-PC-00AYFP) |
| Chemical Name | Benzamide, 4-amino-3-methoxy-N-(1-methyl-4-piperidinyl)- |
| IUPAC Name | 4-amino-3-methoxy-N-(1-methylpiperidin-4-yl)benzamide |
| InChI | InChI=1S/C14H21N3O2/c1-17-7-5-11(6-8-17)16-14(18)10-3-4-12(15)13(9-10)19-2/h3-4,9,11H,5-8,15H2,1-2H3,(H,16,18) |
| InChI Key | XBYFLVPPIOYEJF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD22577760 |
| Molecular Formula | C14H21N3O2 |
| Molecular Weight | 263.3354 |
| SMILES | O=C(NC2CCN(C)CC2)C1=CC=C(N)C(OC)=C1 |
| Synonyms | 876126-60-2,
4-amino-3-methoxy-N-(1-methyl-4-piperidyl)benzamide,
4-amino-3-methoxy-n-(1-methylpiperidin-4-yl)benzamide,
SCHEMBL738237,
XBYFLVPPIOYEJF-UHFFFAOYSA-N,
ZINC34618897,
A1-09666,
4-amino-3-methoxy-N-(1-methyl-piperidin-4-yl)-benzamide,
4-Amino-3-methoxy-N-(1-methylpiperidin-4-yl)benzamide, AldrichCPR,
CID11529063,
|
| Complexity | 303 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 263.163g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 263.341g/mol |
| Monoisotopic Mass | 263.163g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 67.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
\N
|
|
Hazard statements
|
H302
|
|
Packing Group
|
\N
|
|
Precautionary statements
|
P280-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
\N
|
Certificate of Analysis
Lot Number