
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 80-32-0 |
| Catalog Number | AG00ID32(AGN-PC-0JK7O7) |
| Chemical Name | Benzenesulfonamide, 4-amino-N-(6-chloro-3-pyridazinyl)- |
| EC Number | 201-269-9 |
| IUPAC Name | 4-amino-N-(6-chloropyridazin-3-yl)benzenesulfonamide |
| InChI | InChI=1S/C10H9ClN4O2S/c11-9-5-6-10(14-13-9)15-18(16,17)8-3-1-7(12)2-4-8/h1-6H,12H2,(H,14,15) |
| InChI Key | XOXHILFPRYWFOD-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD02668080 |
| Molecular Formula | C10H9ClN4O2S |
| Molecular Weight | 284.7221 |
| NSC Number | 757858 |
| SMILES | NC1=CC=C(S(=O)(NC2=NN=C(Cl)C=C2)=O)C=C1 |
| UNII | P78D9P90C0 |
| Synonyms | Monosodium Salt Sulfachlorpyridazine,
Sulfachloropyridazine,
Sulfachlorpyridazine,
Sulfachlorpyridazine, Monosodium Salt,
Sulphachlorpyridazine,
Sulfachloropyridazine,
sulfachlorpyridazine,
80-32-0,
4-amino-N-(6-chloropyridazin-3-yl)benzenesulfonamide,
Nefrosul,
Sulphachlorpyridazine,
Sulfacloropiridazina,
Durasulf,
Sulfachlorpyridazinum,
Sonilyn,
N1-(6-Chloro-3-pyridazinyl)sulfanilamide,
Cluricol,
Vetisulid,
4-Amino-N-(6-chloro-3-pyridazinyl)benzenesulfonamide,
Vetisulid (Veterinary),
Solfaclorpiridazina [DCIT],
Ba 10370,
Benzenesulfonamide, 4-amino-N-(6-chloro-3-pyridazinyl)-,
UNII-P78D9P90C0,
CHEBI:59057,
Sulfachlorpyridazinum [INN-Latin],
Sulfacloropiridazina [INN-Spanish],
EINECS 201-269-9,
N1-(6-Chlor-3-pyridazinyl)sulfanilamid,
MLS000777734,
P78D9P90C0,
MFCD00057371,
CAS-80-32-0,
NCGC00016323-01,
NCGC00016323-04,
SMR000414174,
N(1)-(6-Chloro-3-pyridazinyl)sulfanilamide,
N(sup 1)-(6-Chloro-3-pyridazinyl)sulfanilamide,
DSSTox_CID_25265,
DSSTox_RID_80778,
DSSTox_GSID_45265,
[(4-aminophenyl)sulfonyl](6-chloropyridazin-3-yl)amine,
4-Amino-N-(6-chloro-pyridazin-3-yl)-benzenesulfonamide,
cosulfa,
Prinzone vet.,
Solfaclorpiridazina,
SR-01000773478,
Cosulid,
Prinzone vet,
Sulfachlorpyridazine [USAN:INN],
Nefrosul (TN),
Prestwick_130,
Sulfachlorpyridazine [USP:INN:BAN],
Sulphachloropyridazine,
Cosumix (Salt/Mix),
Spectrum_000127,
AC1L1MYP,
Prestwick0_000715,
Prestwick1_000715,
Prestwick2_000715,
Prestwick3_000715,
Spectrum2_001942,
Spectrum3_001221,
Spectrum4_000444,
Spectrum5_001011,
Epitope ID:122243,
AC1Q51XA,
AC1Q6W2S,
cid_6634,
Ciba 10370,
Oprea1_485631,
SCHEMBL94138,
BSPBio_000929,
BSPBio_002662,
KBioGR_000828,
KBioSS_000587,
SPECTRUM1501142,
SPBio_002003,
SPBio_002850,
BPBio1_001023,
Sulfachlorpyridazine (USP/INN),
CHEMBL1443577,
DTXSID9045265,
BDBM90673,
CTK7D7908,
KBio2_000587,
KBio2_003155,
KBio2_005723,
KBio3_002162,
ZINC49140,
XOXHILFPRYWFOD-UHFFFAOYSA-N,
3-sulfanilamido-6-chloropyridazine,
HMS1570O11,
HMS1921J11,
HMS2092F19,
HMS2097O11,
HMS2766B06,
HMS3714O11,
Pharmakon1600-01501142,
ALBB-011657,
HY-B1781,
KS-00000XU1,
Tox21_110372,
Tox21_112957,
AN-721,
BBL037369,
CCG-39459,
NSC757858,
SBB001158,
STK315422,
AKOS000308728,
Tox21_110372_1,
CS-7970,
MCULE-9179642576,
NSC-757858,
NCGC00016323-02,
NCGC00016323-03,
NCGC00016323-09,
NCGC00094909-01,
NCGC00094909-02,
AC-12002,
AK307661,
BC203868,
ST007536,
N'-(6-Chloro-3-pyridazinyl)sulfanilamide,
SBI-0051655.P002,
AB0151335,
LS-177518,
TR-044943,
AB00052217,
FT-0674699,
R1866,
D05948,
AB00052217_11,
SR-01000773478-2,
SR-01000773478-3,
Sulfachloropyridazine 100 microg/mL in Acetonitrile,
W-104238,
4-Amino-N-(6-chloropyridazin-3-yl)-benzenesulfonamide,
4-Amino-N-[6-chloro-3-pyridazinyl]-benzenesulfonamide,
BRD-K32021043-001-05-1,
I01-15835,
4-Amino-N-(6-chloro-3-pyridazinyl)benzenesulfonamide #,
4-amino-N-(6-chloropyridazin-3-yl)benzene-1-sulfonamide,
4-Amino-N-[6-chloro-3-pyridazinyl]- benzenesulfonamide,
4-azanyl-N-(6-chloranylpyridazin-3-yl)benzenesulfonamide,
Benzenesulfonamide,4-amino-N-(6-chloro-3-pyridazinyl)-,
Pyridazin-3-amine, N-(4-aminophenylsulfonyl)-6-chloro-,
Sulfachloropyridazine, VETRANAL(TM), analytical standard,
Sulfachlorpyridazine, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
N'-[(5Z)-7,7-dimethyl-3-oxo-2,6,7,8-tetrahydrocinnolin-5(3H)-ylidene]-N,N-dimethylhydrazonoformamide,
sulfaclorazina,
sulfarene,
sulpirazina,
sulfochlorpyridazine,
sulfachlorpyridazin-,
C10H9ClN4O2S,
CID6634,
C10-H9-Cl-N4-O2-S,
AR-1I2724,
5-Amino-2,N,N-trimethyl-benzenesulfonamide,
Bencenosulfonamida, 4-amino-n-(6-cloro-3-piridazinil)-,
23282-55-5,
84682-28-0,
SCP,
|
| Complexity | 365 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 284.013g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 284.718g/mol |
| Monoisotopic Mass | 284.013g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 106A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H317 |
| Precuationary statements | P280 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

