| CAS Number | 57711-73-6 |
| Catalog Number | AG00IA9Z(AGN-PC-0JQJN5) |
| Chemical Name | 2-Cyano-3-(4-dimethylamino-phenyl)-acrylic acid |
| IUPAC Name | 2-cyano-3-[4-(dimethylamino)phenyl]prop-2-enoic acid |
| InChI | InChI=1S/C12H12N2O2/c1-14(2)11-5-3-9(4-6-11)7-10(8-13)12(15)16/h3-7H,1-2H3,(H,15,16) |
| InChI Key | CXZXLLVNQYUMAW-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00453346 |
| Molecular Formula | C12H12N2O2 |
| Molecular Weight | 216.2359 |
| SMILES | O=C(O)/C(C#N)=C/C1=CC=C(N(C)C)C=C1 |
| Synonyms | 57711-73-6,
2-Propenoic acid, 2-cyano-3-[4-(dimethylamino)phenyl]-,
2-Cyano-3-(4-(dimethylamino)phenyl)acrylic acid,
2-cyano-3-[4-(dimethylamino)phenyl]prop-2-enoic acid,
AC1L7W0A,
CTK1F1455,
CTK8F4222,
DTXSID90327233,
CXZXLLVNQYUMAW-UHFFFAOYSA-N,
AKOS034343851,
MCULE-7510450394,
2-cyano-3-(4-dimethylaminophenyl)-2-propenoic acid,
2-cyano-3-(4-dimethylaminophenyl)prop-2-enoic acid,
Z44303383,
CID367933,
NSC638132,
2-Cyano-3-(4-dimethylamino-phenyl)-acrylic acid,
|
| Complexity | 330 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 216.09g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 216.24g/mol |
| Monoisotopic Mass | 216.09g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 64.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 1 |
| XLogP3 | 1.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number