| CAS Number | 5632-84-8 |
| Catalog Number | AG00IA27(AGN-PC-006I3T) |
| Chemical Name | 8-Azabicyclo[3.2.1]octan-3-one |
| IUPAC Name | 8-azabicyclo[3.2.1]octan-3-one |
| InChI | InChI=1S/C7H11NO/c9-7-3-5-1-2-6(4-7)8-5/h5-6,8H,1-4H2 |
| InChI Key | CVDLBKMNONQOHJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD19300756 |
| Molecular Formula | C7H11NO |
| Molecular Weight | 125.1683 |
| NSC Number | 351100 |
| SMILES | O=C1CC2NC(CC2)C1 |
| Synonyms | 8-azabicyclo[3.2.1]octan-3-one,
5632-84-8,
Nortropinone,
NSC-351100,
NSC351100,
AC1L8XI8,
SCHEMBL445088,
CTK8B4655,
CVDLBKMNONQOHJ-UHFFFAOYSA-N,
8-azabicyclo[3.2.1]octan-3-on,
ANW-45819,
MFCD19300756,
8-Aza-bicyclo[3.2.1]octan-3-one,
AKOS015998969,
ST2406590,
TC-134564,
FT-0601720,
nortropan-3-one,
CID434453,
8-Azabicyclo[3.2.1]octan-3-one HCl,
|
| Complexity | 130 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 125.084g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 125.171g/mol |
| Monoisotopic Mass | 125.084g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 29.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number