| CAS Number | 412293-98-2 |
| Catalog Number | AG00I82I(AGN-PC-0WG465) |
| Chemical Name | 1-(Phenylsulfonyl)piperazine hydrochloride |
| IUPAC Name | 1-(benzenesulfonyl)piperazine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C10H14N2O2S.ClH/c13-15(14,10-4-2-1-3-5-10)12-8-6-11-7-9-12;/h1-5,11H,6-9H2;1H |
| InChI Key | DBKAXFRZGQJNHQ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08444040 |
| Molecular Formula | C10H15ClN2O2S |
| Molecular Weight | 262.7563 |
| SMILES | O=S(N1CCNCC1)(C2=CC=CC=C2)=O.[H]Cl |
| Synonyms | 1-(phenylsulfonyl)piperazine hydrochloride,
412293-98-2,
1-(benzenesulfonyl)piperazine Hydrochloride,
1-(Phenylsulfonyl)piperazine HCl,
1-BENZENESULFONYL-PIPERAZINE HYDROCHLORIDE,
AC1MBTWL,
AC1Q3ETV,
SCHEMBL16186,
CTK7I2079,
DBKAXFRZGQJNHQ-UHFFFAOYSA-N,
MFCD08444040,
AKOS025980335,
1-phenylsulfonylpiperazine hydrochloride,
N-phenylsulfonylpiperazine hydrochloride,
NE13833,
1-(benzenesulfonyl)piperazine;hydrochloride,
CS-0036973,
EN300-04715,
F1929-1770,
CID2756581,
14172-55-5,
|
| Complexity | 285 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 262.054g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 262.752g/mol |
| Monoisotopic Mass | 262.054g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 57.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number