| CAS Number | 37832-20-5 |
| Catalog Number | AG00I7GC(AGN-PC-0NI3YU) |
| Chemical Name | Hydroxylamine, O-(3-pyridinylmethyl)- |
| IUPAC Name | O-(pyridin-3-ylmethyl)hydroxylamine |
| InChI | InChI=1S/C6H8N2O/c7-9-5-6-2-1-3-8-4-6/h1-4H,5,7H2 |
| InChI Key | TVPSRTVMZGECAT-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD13175304 |
| Molecular Formula | C6H8N2O |
| Molecular Weight | 124.1405 |
| SMILES | C(ON)c1cccnc1 |
| Synonyms | 37832-20-5,
O-[(3-Pyridyl)methyl]hydroxylamine,
O-(pyridin-3-ylmethyl)hydroxylamine,
HYDROXYLAMINE, O-(3-PYRIDINYLMETHYL)-,
3-[(aminooxy)methyl]pyridine,
SCHEMBL1520938,
DTXSID40480746,
Pyridine, 3-[(aminooxy)methyl]-,
7306AJ,
ZINC38889851,
AKOS017405216,
NE28810,
SY029692,
MFCD13175304 (95%),
C6H8N2O,
|
| Complexity | 77.5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 124.064g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 124.143g/mol |
| Monoisotopic Mass | 124.064g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 48.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number