| CAS Number | 339531-77-0 |
| Catalog Number | AG00I6PJ(AGN-PC-0WAMZC) |
| Chemical Name | 2-Amino-6-methoxyphenol hydrochloride |
| IUPAC Name | 2-amino-6-methoxyphenol;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C7H9NO2.ClH/c1-10-6-4-2-3-5(8)7(6)9;/h2-4,9H,8H2,1H3;1H |
| InChI Key | GWXIGCZEXDVFDN-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD24842777 |
| Molecular Formula | C7H10ClNO2 |
| Molecular Weight | 175.6128 |
| SMILES | Cl.COC1=C(O)C(N)=CC=C1 |
| Synonyms | 2-amino-6-methoxyphenol hydrochloride,
339531-77-0,
2-Amino-6-methoxyphenol HCl,
SCHEMBL4903925,
KS-00000RCU,
GWXIGCZEXDVFDN-UHFFFAOYSA-N,
MFCD24842777,
AKOS022185450,
DS-5852,
NE25317,
AK128378,
|
| Complexity | 108 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 175.04g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 175.612g/mol |
| Monoisotopic Mass | 175.04g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 55.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number