| CAS Number | 32082-16-9 |
| Catalog Number | AG00I62W(AGN-PC-043BLR) |
| Chemical Name | 1-Methyl-3-methylenecyclobutanecarbonitrile |
| IUPAC Name | 1-methyl-3-methylidenecyclobutane-1-carbonitrile |
| InChI | InChI=1S/C7H9N/c1-6-3-7(2,4-6)5-8/h1,3-4H2,2H3 |
| InChI Key | BWFQEOQVRYWZSG-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09866474 |
| Molecular Formula | C7H9N |
| Molecular Weight | 107.1531 |
| SMILES | N#CC1(C)CC(=C)C1 |
| Synonyms | 32082-16-9,
1-METHYL-3-METHYLENECYCLOBUTANECARBONITRILE,
1-METHYL-3-METHYLIDENECYCLOBUTANE-1-CARBONITRILE,
1-methyl-3-methylidenecyclobutanecarbonitrile,
Cyclobutanecarbonitrile, 1-methyl-3-methylene-,
SCHEMBL872168,
DTXSID50634233,
BWFQEOQVRYWZSG-UHFFFAOYSA-N,
MFCD09866474,
ZINC45070218,
AKOS024436716,
MCULE-8007075651,
PB22287,
AS-42218,
CS-0057716,
FT-0768792,
Q-3614,
|
| Complexity | 162 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 107.073g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 107.156g/mol |
| Monoisotopic Mass | 107.073g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 23.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number