| CAS Number | 313050-71-4 |
| Catalog Number | AG00I5WD(AGN-PC-0WQUKB) |
| Chemical Name | 4-Bromo-N,N-bis(9,9-dimethyl-9H-fluoren-2-yl)aniline |
| IUPAC Name | N-(4-bromophenyl)-N-(9,9-dimethylfluoren-2-yl)-9,9-dimethylfluoren-2-amine |
| InChI | InChI=1S/C36H30BrN/c1-35(2)31-11-7-5-9-27(31)29-19-17-25(21-33(29)35)38(24-15-13-23(37)14-16-24)26-18-20-30-28-10-6-8-12-32(28)36(3,4)34(30)22-26/h5-22H,1-4H3 |
| InChI Key | MNEGWIHTGPUATA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD29765748 |
| Molecular Formula | C36H30BrN |
| Molecular Weight | 556.5341 |
| SMILES | BrC1=CC=C(C=C1)N(C1=CC=2C(C3=CC=CC=C3C2C=C1)(C)C)C1=CC=2C(C3=CC=CC=C3C2C=C1)(C)C |
| Synonyms | 4-Bromo-N,N-bis(9,9-dimethyl-9H-fluoren-2-yl)aniline,
313050-71-4,
SCHEMBL1205863,
B5142,
N,N-Bis(9,9-dimethyl-9H-fluorene-2-yl)-4-bromoaniline,
|
| Complexity | 782 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 555.156g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 38 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 556.547g/mol |
| Monoisotopic Mass | 555.156g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 3.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 10.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number