
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 306-23-0 |
| Catalog Number | AG00I5R6(AGN-PC-0JK90H) |
| Chemical Name | 2-Hydroxy-3-(4-hydroxyphenyl)propanoic acid |
| IUPAC Name | 2-hydroxy-3-(4-hydroxyphenyl)propanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C9H10O4/c10-7-3-1-6(2-4-7)5-8(11)9(12)13/h1-4,8,10-11H,5H2,(H,12,13) |
| InChI Key | JVGVDSSUAVXRDY-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00010514 |
| Molecular Formula | C9H10O4 |
| Molecular Weight | 182.1733 |
| NSC Number | 111175 |
| SMILES | OC(CC1=CC=C(O)C=C1)C(O)=O |
| Synonyms | 3-(4-hydroxyphenyl)lactic acid,
4-hydroxyphenyllactic acid,
4-hydroxyphenyllactic acid, (DL)-isomer,
HPLA,
p-hydroxyphenyllactate,
para-hydroxyphenyllactic acid,
2-Hydroxy-3-(4-hydroxyphenyl)propanoic acid,
306-23-0,
3-(4-Hydroxyphenyl)lactic acid,
HPLA,
4-Hydroxyphenyllactic acid,
Hydroxyphenyllactic acid,
2-Hydroxy-3-(p-hydroxyphenyl)propionic acid,
Lactic acid, (p-hydroxyphenyl)-,
beta-(p-Hydroxyphenyl)lactic acid,
p-Hydroxyphenyl lactic acid,
beta-(4-Hydroxyphenyl)lactic acid,
DL-4-Hydroxyphenyllactic Acid,
Lactic acid, 3-(p-hydroxyphenyl)-,
dl-p-Hydroxyphenyllactic acid,
NSC 111175,
b-(4-hydroxyphenyl)lactic acid,
alpha,4-Dihydroxybenzenepropanoic acid,
4-Hydroxyphenyllactate,
(p-Hydroxyphenyl)lactic acid,
2-Hydroxy-3-(4-hydroxyphenyl)propanoate,
CHEBI:17385,
JVGVDSSUAVXRDY-UHFFFAOYSA-N,
DL-3-(4-Hydroxyphenyl)lactic acid,
.beta.-(p-Hydroxyphenyl)lactic acid,
.beta.-(4-Hydroxyphenyl)lactic acid,
6482-98-0,
p-Hydroxyphenyllactate,
DL-4-Hydroxyphenyllactic Acid Hydrate,
Hydroxyphenyllactate,
Benzenepropanoic acid, a,4-dihydroxy-, (aR)-,
PubChem20595,
4-Hydroxy-Phenyllactate,
ACMC-20lrx9,
AC1Q5SSR,
3-(4-Hydroxyphenyl)-2-hydroxypropanoicacid,
DL-p-Hydroxyphenyllactate,
3-(4-Hydroxyphenyl)-2-hydroxypropanoic acid,
b-(p-Hydroxyphenyl)lactate,
AC1L1SX1,
b-(4-Hydroxyphenyl)lactate,
DL-4-HydroxyphenyllacticAcid,
3-(p-hydroxyphenyl)-Lactate,
beta-(p-Hydroxyphenyl)lactate,
a,4-Dihydroxybenzenepropanoate,
beta-(4-Hydroxyphenyl)lactate,
SCHEMBL235131,
b-(p-Hydroxyphenyl)lactic acid,
WLN: QVY1 & OR DQ,
b-(p-Hydroxyphenyl)-DL-lactate,
CHEMBL1162489,
DL-3-(4-Hydroxyphenyl)lactate,
CTK8B8018,
JVGVDSSUAVXRDY-UHFFFAOYSA-,
3-(4-Hydroxyphenyl)-DL-lactate,
3-(p-hydroxyphenyl)-Lactic acid,
a,4-Dihydroxybenzenepropanoic acid,
(RS)-3-(4-Hydroxyphenyl)lactate,
beta-(p-Hydroxyphenyl)-DL-lactate,
b-(p-Hydroxyphenyl)-DL-lactic acid,
ANW-59175,
Lactic acid, 3-(4-hydroxyphenyl)-,
MFCD00010514,
NSC111175,
3-(4-Hydroxyphenyl)-DL-lactic acid,
AKOS000283821,
AKOS016842903,
(RS)-3-(4-Hydroxyphenyl)lactic acid,
beta-(p-Hydroxyphenyl)-DL-lactic acid,
MCULE-3818086505,
NSC-111175,
VC30324,
KS-000013S9,
.alpha.,4-Dihydroxybenzenepropanoic acid,
2-Hydroxy-3-(p-hydroxyphenyl)propionate,
AN-11363,
Benzenepropanoic acid, alpha,4-dihydroxy-,
LS-87474,
SC-46145,
ST097250,
DB-009177,
HY-113219,
TC-070312,
2-hydroxy-3-(4-hydroxyphenyl)propionic acid,
A5606,
Benzenepropanoic acid, .alpha.,4-dihydroxy-,
CS-0059336,
FT-0698203,
ST24040667,
3-(4'-Hydroxyphenyl) 2-hydroxypropanoic acid,
3-(4-Hydroxyphenyl)-2-hydroxy-propanoic acid,
2-hydroxy-3-(4-hydroxy-phenyl)-propanoic acid,
C03672,
DL-p-Hydroxyphenyllactic acid, >=97% (HPLC),
(2S)-3-(4-Hydroxyphenyl)-2-hydroxypropionicacid,
482H980,
Benzenepropanoic acid, alpha,4-dihydroxy- (9CI),
5C4B69A3-BB04-4B3B-B8E5-F443080B72AD,
2-Hydroxy-3-(4-hydroxyphenyl)propanoic acid, racemic mixture,
EN1,
InChI=1/C9H10O4/c10-7-3-1-6(2-4-7)5-8(11)9(12)13/h1-4,8,10-11H,5H2,(H,12,13),
3-(4-Hydroxyphenyl)lactate,
UNII-EP7PS9S776,
EP7PS9S776,
CID9378,
Benzenepropanoic acid,4-dihydroxy-,
AR-1H7682,
C9-H10-O4,
3-(4-HYDROXY-PHENYL)PYRUVIC ACID,
(S)-2-hydroxy-3-(4-hydroxyphenyl)propanoic acid,
H0542,
2-Hydroxy-3-(4-hydroxy-phenyl)-propionic acid,
A13912,
(R)-2-Hydroxy-3-(4-hydroxyphenyl)propanoic acid,
(S)-3-(4-Hydroxyphenyl)-2-hydroxypropionic acid,
(2E)-2-hydroxy-3-(4-hydroxyphenyl)prop-2-enoic acid,
23508-35-2,
1-BENZYL-4-(4-METHOXYPHENYL)PIPERIDINE-4-CARBONITRILE HCL,
89919-57-3,
6635-62-7,
ENO,
|
| Complexity | 173 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 182.058g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 182.175g/mol |
| Monoisotopic Mass | 182.058g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 77.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.3 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

