
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 298-81-7 |
| Catalog Number | AG00I5IO(AGN-PC-03GQ5Q) |
| Chemical Name | 9-methoxy-2H-furo[3,2-g]chromen-2-one |
| EC Number | 206-066-9 |
| IUPAC Name | 9-methoxyfuro[3,2-g]chromen-7-one |
| InChI | InChI=1S/C12H8O4/c1-14-12-10-8(4-5-15-10)6-7-2-3-9(13)16-11(7)12/h2-6H,1H3 |
| InChI Key | QXKHYNVANLEOEG-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00005009 |
| Molecular Formula | C12H8O4 |
| Molecular Weight | 216.1895 |
| SMILES | COC=1C2=C(C=C3C=CC(OC13)=O)C=CO2 |
| UN Number | 1759 |
| UNII | U4VJ29L7BQ |
| Synonyms | 8 Methoxypsoralen,
8 MOP,
8-Methoxypsoralen,
8-MOP,
8MOP,
Ammoidin,
Deltasoralen,
Dermox,
Geroxalen,
Méladinine,
Meladinina,
Meladinine,
Meloxine,
Methoxa Dome,
Methoxa-Dome,
Methoxsalen,
Oxsoralen,
Oxsoralen Ultra,
Oxsoralen-Ultra,
Puvalen,
Ultramop,
Xanthotoxin,
methoxsalen,
8-Methoxypsoralen,
XANTHOTOXIN,
298-81-7,
Meladinine,
Ammoidin,
Oxsoralen,
Meloxine,
Oxypsoralen,
Xanthotoxine,
8-MOP,
Meladinin,
Puvalen,
9-Methoxy-7H-furo[3,2-g]chromen-7-one,
Meladoxen,
Ammodin,
Uvadex,
Methoxa-Dome,
8-Methoxypsoralene,
New-Meladinin,
Geroxalen,
Oxsoralen-ultra,
Methoxalen,
Puvamet,
Oxsoralen Ultra,
Oxsoralen lotion,
9-Methoxypsoralen,
Zanthotoxin,
Psoralon-MOP,
Proralone-mop,
8-MP,
8-Methoxyfuranocoumarin,
Meladinin (VAN),
9-methoxyfuro[3,2-g]chromen-7-one,
Dltasoralen,
Methoxsalene,
Methoxaten,
Metoxaleno,
Oxoralen,
8-Methoxy-2',3',6,7-furocoumarin,
Psoralen-mop,
NCI-C55903,
Ultra Mop,
9-Methoxy-7H-furo[3,2-g][1]benzopyran-7-one,
8-Methoxy-4',5',6,7-furocoumarin,
O-methylxanthotoxol,
7H-Furo[3,2-g][1]benzopyran-7-one, 9-methoxy-,
Methoxy-8-psoralen,
6-Hydroxy-7-methoxy-5-benzofuranacrylic acid delta-lactone,
UNII-U4VJ29L7BQ,
9-Methoxyfuro[3,2-g][1]benzopyran-7-one,
NSC45923,
MFCD00005009,
NSC 45923,
9-Methoxy-7H-furo(3,2-g)(1)benzopyran-7-one,
CCRIS 2083,
HSDB 2505,
8-Methoxy-(furano-3'.2':6.7-coumarin),
8-Methoxy-[furano-3'.2':6.7-coumarin],
8-Methoxypsoralen with ultraviolet A therapy,
Methoxsalen (Oxsoralen),
EINECS 206-066-9,
9-Methoxyfuro(3,2-g)chromen-7-one,
Methoxsalen plus ultraviolet radiation,
8-Methoxy-4',5':6,7-furocoumarin,
CHEMBL416,
7H-Furo(3,2-G)(1)benzopyran-7-one, 9-methoxy-,
BRN 0196453,
U4VJ29L7BQ,
8-Methoxy-6,7-furanocoumarin,
9-Methoxy-7H-furo(3,2-g)benzopyran-7-one,
5-Benzofuranacrylic acid, 6-hydroxy-7-methoxy-, delta-lactone,
CHEBI:18358,
9-(methyloxy)-7H-furo[3,2-g]chromen-7-one,
QXKHYNVANLEOEG-UHFFFAOYSA-N,
9-methoxyfurano[3,2-g]chromen-2-one,
NCGC00016418-07,
AK111265,
CAS-298-81-7,
ST041029,
DSSTox_CID_830,
8-Methoxypsoralen, 99%,
EN300-52504,
DSSTox_RID_75816,
9-METHOXY-2H-FURO[3,2-G]CHROMEN-2-ONE,
DSSTox_GSID_20830,
8MO,
Q-100381,
Deltapsoralen,
Ultramop Lotion,
Methoxsalen [BAN:JAN],
7-Furocoumarin,
Oxsoralen Ul tra,
8-Methoxy,
Methoxsalen, 8-,
CPD000071170,
SMR000071170,
OXSORALEN (TN),
SR-01000629727,
Vitpso,
Methoxsalen [USP:BAN:JAN],
Prestwick_661,
Methoxsalen(Oxsoralen),
Methoxsalen with ultra-violet A theraphy,
Spectrum_001023,
8-MOP ; Methoxsalen,
5-Demethoxyisoimpinellin,
8-Methoxy(furano-3'.2':6.7-coumarin),
AC1L1HFY,
Prestwick0_000479,
Prestwick1_000479,
Prestwick2_000479,
Prestwick3_000479,
Spectrum2_001052,
Spectrum3_000499,
Spectrum4_000052,
Spectrum5_001891,
UVADEX (TN),
9-metho xy-7H-furo(3,2-g)benzopyran-7-one,
Methoxsalen (JP17/USP),
7H-Furo[3, 9-methoxy-,
Oprea1_166319,
SCHEMBL19168,
BSPBio_000618,
BSPBio_001997,
KBioGR_000543,
KBioSS_001503,
5-19-06-00015 (Beilstein Handbook Reference),
MLS000062633,
MLS002303011,
DivK1c_000763,
SPECTRUM1500400,
SPBio_001004,
SPBio_002557,
8-METHOXYPSORALEN + UVA (SEE ALSO C55903),
BPBio1_000680,
MEGxp0_000095,
Jsp005650,
Xanthotoxin, analytical standard,
DTXSID8020830,
ACon1_000174,
HMS502G05,
KBio1_000763,
KBio2_001503,
KBio2_004071,
KBio2_006639,
KBio3_001497,
8-Methoxy-2',6,7-furocoumarin,
8-Methoxy-4',6,7-furocoumarin,
NINDS_000763,
HMS1569O20,
HMS1920N05,
HMS2091D20,
HMS2096O20,
HMS2269P03,
HMS3259L13,
HMS3655B05,
LS-68,
Pharmakon1600-01500400,
5-Benzofuranacrylic acid, 6-hydroxy-7-methoxy-, .delta.-lactone,
BCP28212,
ZINC2548959,
Tox21_110432,
Tox21_201767,
Tox21_302816,
BDBM50041234,
BG0479,
CCG-36366,
CM-131,
GP5578,
NSC-45923,
NSC757114,
s1952,
SBB005950,
STK735539,
WLN: T C566 DO LVOJ BO1,
8-Methoxypsoralen, analytical standard,
AKOS000277012,
Tox21_110432_1,
AC-4259,
AM84906,
API0008254,
CS-1983,
DB00553,
DS-5159,
JC10026,
MCULE-2500932325,
NC00652,
NSC-757114,
SDCCGMLS-0042377.P002,
IDI1_000763,
KS-00000J91,
8-methoxy-2'',3'',6,7-furocoumarin,
8-methoxy-4'',5'':6,7-furocoumarin,
NCGC00016418-01,
NCGC00016418-02,
NCGC00016418-03,
NCGC00016418-04,
NCGC00016418-05,
NCGC00016418-06,
NCGC00016418-08,
NCGC00016418-09,
NCGC00016418-10,
NCGC00016418-11,
NCGC00016418-12,
NCGC00016418-14,
NCGC00016418-15,
NCGC00060938-02,
NCGC00060938-03,
NCGC00060938-04,
NCGC00060938-05,
NCGC00060938-06,
NCGC00178871-01,
NCGC00178871-02,
NCGC00178871-03,
NCGC00256435-01,
NCGC00259316-01,
4CN-0934,
AJ-39565,
AN-12178,
BC204608,
CC-30277,
HY-30151,
NCI60_004085,
Q039,
SAM002548974,
SAM002564221,
SC-13812,
SBI-0051443.P003,
AB2000388,
AX8020056,
BC4157549,
FT-0082222,
FT-0602101,
N1305,
ST24045871,
SW167762-4,
8-methoxy-[furano-3''.2'':6.7-coumarin],
9-Methoxy-7H-furo[3,2-g]chromen-7-one #,
C01864,
D00139,
J10204,
AB00052042-14,
AB00052042-15,
AB00052042_16,
AB00052042_17,
298M817,
9-Methoxy-7H-furo[3,2- g][1]benzopyran-7-one,
C-11618,
I06-0695,
SR-01000629727-2,
SR-01000629727-4,
BRD-K63430059-001-03-2,
BRD-K63430059-001-06-5,
BRD-K63430059-001-09-9,
Z1258578369,
A1783/0075596,
Xanthotoxin;Metoxaleno; Dltasoralen;Meladinine;Uvadex,;Oxsoralen,
Methoxsalen, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Xanthoxin,
Deltasoralen,
Meladinina,
Ultramop,
Dermox,
Methoxa Dome,
8 Methoxypsoralen,
8-MOP Capsules,
8-methoxyfurocoumarins,
8MOP,
Methoxsalen Delta Brand,
8-methoxyfuranocoumarins,
an 8-methoxyfurocoumarin,
DB Brand of Methoxsalen,
Methoxsalen Canderm Brand,
Methoxsalen Chinoin Brand,
D08SKH,
Delta Brand of Methoxsalen,
Methoxsalen Dermatech Brand,
Methoxsalen (JP15/USP),
8 MOP,
Canderm Brand of Methoxsalen,
Chinoin Brand of Methoxsalen,
ICN Brand 1 of Methoxsalen,
ICN Brand 2 of Methoxsalen,
ICN Brand 3 of Methoxsalen,
Galderma Brand of Methoxsalen,
Methoxsalen Mex-America Brand,
Methoxsalen [INN:BAN:JAN],
C12H8O4,
Dermatech Brand of Methoxsalen,
Mex America Brand of Methoxsalen,
Mex-America Brand of Methoxsalen,
CID4114,
Benzyl trimethyl ammonium chloride,
Methoxsalen Sanofi-Synthelabo Brand,
DRG-0088,
C12-H8-O4,
NA1759,
UN1759,
Sanofi Synthelabo Brand of Methoxsalen,
Sanofi-Synthelabo Brand of Methoxsalen,
ACN-035428,
CS-O-01892,
X0009,
Boehringer Ingelheim Brand of Methoxsalen,
5-Benzofuranacrylic acid, .delta.-lactone,
A10578,
7H-Furo[3,2-g][1]benzopiran-7-ona, 9-metoxi-,
D008730,
8-Methoxypsoralen (Methoxsalen) plus ultraviolet A radiation,
2-[(4-butyl-1,1-dioxido-4H-1,2,4-benzothiadiazin-3-yl)thio]-N-(2-fluorophenyl)acetamide,
56-93-9,
Xanthotoxin, 98%, a potent tricyclic furocoumarin suicide inhibitor of CYP (cytochrome P-450) - 1G 1g,
|
| Complexity | 325 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 216.042g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 216.192g/mol |
| Monoisotopic Mass | 216.042g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 48.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.9 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H317 |
| Precuationary statements | P280-P301+P312+P330-P261-P280g-P301+P312a-P321-P333+P313-P501a |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

