
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 2901-75-9 |
| Catalog Number | AG00I5E8(AGN-PC-0WAEF3) |
| Chemical Name | N-Acetyl-DL-phenylalanine |
| EC Number | 220-793-9 |
| IUPAC Name | 2-acetamido-3-phenylpropanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C11H13NO3/c1-8(13)12-10(11(14)15)7-9-5-3-2-4-6-9/h2-6,10H,7H2,1H3,(H,12,13)(H,14,15) |
| InChI Key | CBQJSKKFNMDLON-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00063157 |
| Molecular Formula | C11H13NO3 |
| Molecular Weight | 207.2258 |
| SMILES | CC(=O)NC(CC1=CC=CC=C1)C(O)=O |
| Synonyms | N-acetylphenylalanine,
N-acetylphenylalanine, (D)-isomer,
N-acetylphenylalanine, (D,L)-isomer, 3H-labeled,
N-acetylphenylalanine, (L)-isomer,
N-acetylphenylalanine, (L)-isomer, 3H-labeled,
N-Acetyl-DL-phenylalanine,
2901-75-9,
Afalanine,
N-Acetylphenylalanine,
Ac-DL-Phe-OH,
2-acetamido-3-phenylpropanoic acid,
N-Acetyl-D,L-phenylalanine,
Afalanina,
Afalaninum,
DL-N-Acetyl-3-phenylalanine,
Afalanine [INN],
DL-Phenylalanine, N-acetyl-,
N-Acetyl-3-phenyl-DL-alanine,
DL-2-Acetamido-3-phenylpropionic acid,
2901-61-3,
Afalaninum [INN-Latin],
Afalanina [INN-Spanish],
2-(acetylamino)-3-phenylpropanoic acid,
Ac-DL--Phe-OH,
Alanine, N-acetyl-3-phenyl-, DL-,
EINECS 220-793-9,
NSC 43242,
CHEBI:21626,
CBQJSKKFNMDLON-UHFFFAOYSA-N,
L-Phenylalanine, N-acetyl-,
MFCD00063157,
NCGC00042134-02,
DSSTox_CID_25697,
DSSTox_RID_81069,
DSSTox_GSID_45697,
7782-51-6,
2-acetamido-3-phenyl-propanoic acid,
N-Acetylphenylalanine #,
CAS-2901-75-9,
Alanine, N-acetyl-3-phenyl-, L-,
Spectrum_000412,
AC1L1CPB,
AC1Q1KGA,
AC1Q5SDW,
Maybridge1_002347,
Spectrum2_001352,
Spectrum4_000532,
ACMC-1CB0E,
ACMC-2097wn,
ACMC-209f6l,
Oprea1_322011,
Oprea1_841002,
KBioGR_001163,
KBioSS_000892,
KSC494Q4H,
MLS000060711,
ACETYL-DL-PHENYLALANINE,
DivK1c_000395,
DivK1c_001099,
SCHEMBL158612,
SPBio_001563,
ARONIS000346,
CHEMBL134570,
DTXSID3045697,
CTK3J4843,
HMS501D17,
HMS548C15,
KBio1_000395,
KBio2_000892,
KBio2_003460,
KBio2_006028,
NINDS_000395,
HMS2267C06,
HY-B1086,
KS-00003U2A,
NSC43242,
NSC45699,
Tox21_110975,
2-Benzyl-4-oxo-3-azapentanoic acid,
ANW-26525,
CCG-39290,
N-acetyl-D-phenylalanine sigma grade,
N-acetyl-dl-phenylalanine crystalline,
NSC-43242,
NSC-45699,
NSC523830,
STK068257,
DL-Phenylalanine, N-acetyl- (9CI),
AKOS000133154,
AKOS016352117,
Tox21_110975_1,
AB02529,
CS-4653,
MCULE-4519106346,
NSC-523830,
RP26310,
TRA0036784,
VZ33053,
VZ35586,
CDS1_000059,
IDI1_000395,
KS-0000101L,
NCGC00042134-04,
NCGC00042134-05,
NCGC00168351-01,
AC-24140,
AK-45817,
AS-12252,
SC-09767,
SMR000066397,
ST039649,
SY018098,
SY040647,
AB0011595,
LS-185529,
RT-002213,
TR-049564,
Alanine, N-acetyl-3-phenyl-, DL- (8CI),
EU-0046868,
FT-0634542,
FT-0658752,
ST24021924,
2-ACETYLAMINO-3-PHENYL-PROPIONIC ACID,
MFCD00002664 (98%),
MFCD00063158 (99%),
M-2145,
A819719,
A819720,
SR-01000602417,
I01-3382,
S01-0491,
SR-01000602417-3,
W-107013,
BRD-A66443329-001-05-3,
NCGC00042134-05_C11H13NO3_N-Acetylphenylalanine,
acetylphenylalanine,
N-Acetyl-D-phenylalanine,
N-Acetyl-L-phenylalanine,
Ac-Phe-OH,
Acetyl-L-phenylalanine,
Alanine, DL-,
UNII-FFW2NGO18S,
L-N-Acetylphenylalanine,
ALANINE, L-,
FFW2NGO18S,
C11H13NO3,
CID2000,
2-Acetamido-3-phenylpropanoicacid,
AR-1K5808,
C11-H13-N-O3,
10172-89-1,
2018-61-3,
A2864,
36524-75-1,
|
| Complexity | 234 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 207.09g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 207.229g/mol |
| Monoisotopic Mass | 207.09g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 66.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.6 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

