| CAS Number | 22125-63-9 |
| Catalog Number | AG00I4CP(AGN-PC-0JNFDX) |
| Chemical Name | 2-Furanol |
| IUPAC Name | furan-2-ol |
| InChI | InChI=1S/C4H4O2/c5-4-2-1-3-6-4/h1-3,5H |
| InChI Key | ICGWWCLWBPLPDF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD15143716 |
| Molecular Formula | C4H4O2 |
| Molecular Weight | 84.0734 |
| SMILES | OC1OC=CC=1 |
| Synonyms | 2-furanol,
furan-2-ol,
22125-63-9,
2-hydroxyfuran,
2-furyl alcohol,
28755-65-9,
AC1L455K,
ICGWWCLWBPLPDF-UHFFFAOYSA-,
DTXSID50176648,
ZINC6093514,
X6571,
InChI=1/C4H4O2/c5-4-2-1-3-6-4/h1-3,5H,
Furanol,
Furaneol,
C4H4O2,
C4-H4-O2,
CID179383,
|
| Complexity | 44.8 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 84.021g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 84.074g/mol |
| Monoisotopic Mass | 84.021g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 33.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number