
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 18531-99-2 |
| Catalog Number | AG00I1JO(AGN-PC-0QE86X) |
| Chemical Name | [1,1'-Binaphthalene]-2,2'-diol, (1S)- |
| IUPAC Name | 1-(2-hydroxynaphthalen-1-yl)naphthalen-2-ol |
| InChI | InChI=1S/C20H14O2/c21-17-11-9-13-5-1-3-7-15(13)19(17)20-16-8-4-2-6-14(16)10-12-18(20)22/h1-12,21-22H |
| InChI Key | PPTXVXKCQZKFBN-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD29991303 |
| Molecular Formula | C20H14O2 |
| Molecular Weight | 286.3240 |
| NSC Number | 27049 |
| SMILES | Oc2ccc1ccccc1c2c4c(O)ccc3ccccc34 |
| Synonyms | 1,1'-bi-2-naphthol,
18531-94-7,
602-09-5,
1,1'-Bi-2-naphthol,
18531-99-2,
(S)-(-)-1,1'-Bi-2-naphthol,
(R)-(+)-1,1'-Bi-2-naphthol,
[1,1'-Binaphthalene]-2,2'-diol,
binol,
1,1'-Binaphthyl-2,2'-diol,
(R)-[1,1'-Binaphthalene]-2,2'-diol,
2,2'-Dinaphthol,
beta-Binaphthol,
2,2'-Dihydroxy-1,1'-binaphthyl,
(R)-1,1'-Bi-2-naphthol,
(S)-BINOL,
(S)-[1,1'-binaphthalene]-2,2'-diol,
(R)-BINOL,
Chiral binaphthol,
Bis-beta-naphthol,
(R)-Binaphthol,
(S)-Binaphthol,
(S)-(-)-BINOL,
1,1'-Bis-2-naphthol,
2,2'-Dihydroxydinaphthyl,
2,2'-Dihydroxy-1,1'-dinaphthyl,
2,2'-Dihydroxybinaphthalene,
MFCD00004068,
1,1-bi-2-naphthol,
1-(2-hydroxynaphthalen-1-yl)naphthalen-2-ol,
(S)-(-)-1,1'-Bi(2-naphthol),
r-(+)-1,1'-bi-2-naphthol,
s-(-)-1,1'-bi-2-naphthol,
(r)-(+)-1,1-bi-2-naphthol,
UNII-54OT5RRV4C,
UNII-M6IDZ128WT,
(s)-1,1-bi-2-naphthol,
alpha-Binaphthyl-2,2'-diol,
(r,s)-binol,
(s)-1,1'-bi-2-naphthol,
(R)-(+)-1,1'-Bi(2-naphthol),
(R)-(+)-BINOL,
(S)-(-)-2,2'-Dihydroxy-1,1'-binaphthyl,
EINECS 210-014-0,
NSC 27049,
(+/-)-1,1'-Bi(2-naphthol),
2,2'-Dihydroxy-1,1'-binaphthalene,
BRN 0997518,
54OT5RRV4C,
M6IDZ128WT,
(+)-2,2'-dihydroxy-1,1'-binaphthyl,
(r)-(+)-bi-2-naphthol,
(S)-2,2'-Dihydroxy-1,1'-binaphthyl,
(+)-2,2'-Dihydroxy-1,1'-dinaphthyl,
(r)-2,2'-dihydroxy-[1,1']-binaphthyl,
AI3-19388,
r-binol,
s-binol,
di-b-naphthol,
(1,1'-BINAPHTHALENE)-2,2'-DIOL,
(R)-(+)-2,2'-Dihydroxy-1,1'-binaphthyl,
bi-2-naphthol,
1,1'-Bi-2-naphthol, 99%,
PPTXVXKCQZKFBN-UHFFFAOYSA-N,
(+/-)-1,1'-bi-2-naphthol,
C20H14O2,
[1,1']Binaphthalenyl-2,2'-diol,
(S)-(-)-1,1-Bi-2-naphthol,
R(+)-1,1'-BI-2-NAPHTHOL,
(R)-(1,1'-Binaphthalene)-2,2'-diol,
(r)-(+)-1,1'-binaphthyl-2,2'-diol,
r-(+)-2,2'-dihydroxy-1,1'-dinaphthyl,
S-(-)-2,2'-Dihydroxy-1,1'-binaphthyl,
s-(-)-2,2'-dihydroxy-1,1'-dinaphthyl,
r-1,1-bi-2-naphthol,
s-1,1-bi-2-naphthol,
1,1 -Bi-2-naphthol,
(R)-(+)-1,1'-Binaphthalene-2,2'-diol,
(S)-(-)-1,1'-Binaphthalene-2,2'-diol,
(r)-1,1-bi-2-naphthol,
(R)-1-(2-Hydroxynaphthalen-1-yl)naphthalen-2-ol,
1,1'-bi-2,2'-naphthols,
[1,1'-Binaphthalene]-2,2'-diol, (1S)-,
s-(-)1,1'-bi(2-naphthol),
(s)-(+)-1,1'-bi-2-naphthol,
r-(+),
s-(-),
Binol, (+)-,
(r)-(+)-1,1'-bis(2-naphthol),
r-(+)-1,1'-binaphthyl-2,2'-diol,
s-(-)-1,1'-binaphthyl-2,2'-diol,
(+/-)-2,2-dihydroxy-1,1'-binaphthyl,
(r)-(+)-1,1'-bi(2,2'-naphthol),
(s)-(-)-1,1'-bi(2,2'-naphthol),
(s)-(-)-1,1'-binaphthyl-2,2'-diol,
(s)-2,2'-dihydroxy-[1,1']-binaphthyl,
1-(2-hydroxy-1-naphthyl)naphthalen-2-ol,
(R)-(+)-1,1'-Bi-2-naphthol, 99%,
(S)-(-)-1,1'-Bi-2-naphthol, 99%,
1-(2-hydroxy-1-naphthalenyl)-2-naphthalenol,
(R)-Bi-2-naphthol,
1-(2-oxidanylnaphthalen-1-yl)naphthalen-2-ol,
(-)-Binol,
(+)-Bi-2-naphthol,
(-)-Bi-beta-naphthol,
(+)-Bi-beta-Naphthol,
Binol, (-)-,
(+)-2,2'-Binaphthol,
(-)-2,2'-Binaphthol,
(+)-1,1'-Bi-2-naphthol,
(-)-1,1'-Bi-2-naphthol,
Binol (R)-(+)-form [MI],
Binol (S)-(-)-form [MI],
(+)-1,1'-Bis(2-naphthol),
(-)-1,1'-Bis(2-naphthol),
.beta.-Binaphthol,
UNII-25AB254328,
1,1-Binaphthol,
2,1'-binaphthyl,
2,1'-binaphthalene,
Bis-.beta.-naphthol,
PubChem7135,
PubChem7140,
(+)-beta-Dinaphthol,
PubChem14767,
(+)-2,2'-Dihydroxy-1,1'-binaphthalene,
(S)-2,2'-Dihydroxy-1,1'-binaphthalene,
1,1;-Bi-2-naphthol,
(Sa)-BINOL;,
(+)-(R)-2,2'-dihydroxy-1,1'-binaphthyl,
1,1'-bis-2-naphthol;,
1,1''-Bi-2-naphthol,
EC 606-050-5,
AC1L1Y2O,
AC1Q1HL2,
(S)-(-)-2,2'-Dihydroxy-1,1'-binaphthalene,
(+)-(1R)-(1,1'-Binaphthalene)-2,2'-diol,
(-)-(1S)-(1,1'-Binaphthalene)-2,2'-diol,
SCHEMBL29027,
1,1a(2)-Bi-2-naphthol,
HOC10H6C10H6OH,
(1,1'-Binaphthalene)-2,2'-diol, (R)-(+)-,
(1,1'-Binaphthalene)-2,2'-diol, (S)-(-)-,
4-06-00-07020 (Beilstein Handbook Reference),
(?-1,1'-Bi-2-nanphthol,
1,1'-Bi-2,2'-naphthol,
CHEMBL138718,
(5)-1,1'-bi-2-naphthol,
Jsp003798,
.alpha.-Binaphthyl-2,2'-diol,
DTXSID9060526,
(S)-1,1'-bi-2-naphthol;,
(aS)-1,1'-Bi(2-naphthol),
1,1'-Binaphthalene-2,2'-diol,
2,2;-Dihydroxy-1,1;-binaphthyl,
(+/-)-Binaphthalene-2,2'-diol,
2,2'-dihydroxyl-1,1'-binaphthyl,
ACT03198,
BCP23136,
BCP23230,
EBD46520,
KS-000000NA,
KS-000001MN,
NSC27049,
ZINC1634292,
(RS)-1,1'-Bi-2,2'-naphthol,
[1,1']-binaphthalenyl-2,2'-diol,
CB-051,
NSC-27049,
(S)-(-)-1,1'-bi-2-naphtol,
S-(-)-1,1'-bi(2-naphthol);,
(S)-(-)-1,1;-Bi-2-naphthol,
1-(2-hydroxynaphthyl)naphthalen-2-ol,
AKOS000280003,
AKOS015950645,
AKOS015950732,
(S)-(-)-1,1'-bi-2-naphthol;,
(S)-(-)-1,1\'-bi-2-naphthol,
AC-2795,
AC-6133,
AM62789,
CS-W018498,
EBD2202659,
EBD2202660,
GS-3437,
LS30178,
LS30179,
MCULE-5022563443,
QC-1265,
RP06694,
RP29946,
RP29947,
(pR)-1,1'-Binaphthalene-2,2'-diol,
(pS)-1,1'-Binaphthalene-2,2'-diol,
(R)-(+)-1,1\'-Bi-2-naphthol,
(1R)-1,1'-Binaphthalene-2,2'-diol,
(1S)-1,1'-Binaphthalene-2,2'-diol,
(S)-(-)-1,1-Binaphthyl-2,2-diol,
(S)-1,1'-binaphthalene-2,2'-diol;,
(S)-2,2'-dihydroxy-1,1'-binaphthyl;,
AJ-28499,
AK116102,
AN-10354,
AN-13604,
AN-46317,
BC205812,
BP-21310,
BR-51490,
CJ-26327,
H561,
LS-43999,
LS-44000,
SC-01966,
SC-01967,
SC-18415,
(+/-)-1,1'-Binaphthalene-2,2'-diol,
(R)-(+)-1,1'-Bi-2-naphthol,
(S)-(-)-1,1'-Bi-2-naphthol,
(+/-)-2,2'-Dihydroxy-1,1'-dinaphthyl,
(R);-[1,1'-Binaphthalene]-2,2'-diol,
AB1002358,
AB1003930,
DB-002116,
ST2408225,
TL8001496,
(1R)- [1,1'-Binaphthalene]-2,2'-diol,
25AB254328,
B0461,
B1142,
FT-0602420,
FT-0604444,
FT-0605200,
ST50319422,
TL80073608,
(R)-(+)-1,1'-Bi(2-naphthol), 99%,
(S)-(-)-1,1'-Bi(2-naphthol), 99%,
31B947,
M-1346,
M-1347,
27672-EP2298767A1,
27672-EP2314587A1,
A812947,
A832643,
I01-1916,
I01-1922,
I14-0008,
J-011889,
J-503719,
Q-103560,
Q-103561,
Q-200048,
F0001-0669,
(+/-)-1,1'-Bi(2-naphthol), puriss., >=99.0% (NT),
(R)-(+)-1,1'-Bi(2-naphthol), puriss., >=99.0% (sum of enantiomers, HPLC),
(+)-2,2 inverted exclamation marka-Dihydroxy-1,1 inverted exclamation marka-dinaphthyl; (R)-(+)-1,1 inverted exclamation marka-Binaphthalene-2,2 inverted exclamation marka-diol; (R)-BINOL,
(+/-)-1,1?-Binaphthalene-2,2?-diol, (+/-)-2,2?-Dihydroxy-1,1?-dinaphthyl, 2,2?-Dihydroxybinaphthalene, 2,2?-Dihydroxydinaphthyl, 2,2?-Dinaphthol, BINOL,
(-)-2,2 inverted exclamation marka-Dihydroxy-1,1 inverted exclamation marka-dinaphthyl; (S)-(-)-1,1 inverted exclamation marka-Binaphthalene-2,2 inverted exclamation marka-diol; (S)-BINOL,
1853-99-2,
Benzamide,N-(2,3-dihydro-1,5-dimethyl-3-oxo-2-phenyl-1H-pyrazol-4-yl)-2-[2-(dimethylamino)ethoxy]-,
InChI=1/C20H14O2/c21-17-11-9-13-5-1-3-7-15(13)19(17)20-16-8-4-2-6-14(16)10-12-18(20)22/h1-12,21-22,
2,1'-dinaphthyl,
[1,2'-diol,
ACN-S004670,
ACN-S004671,
ACN-S004679,
CID11762,
R)-(+)-1,1'-Bi-2-naphthol,
(S)-1,1'-binaphthalene-2,2'-diol,
ACN-045477,
ACN-045478,
ACN-045488,
C20-H14-O2,
CB10493,
CB10494,
CB12093,
S(-)-1,1'-BI-2-NAPHTHOL,
B1100,
[1,1'-Binaphthalene]-2,2'-diol, (1R)-,
1.1 inverted exclamation mark -Bi-2-Naphthol,
1,1'-Bi-2,2'-naphthol, 99% - 100G 100g,
R-(+)-1.1 inverted exclamation mark -Bi-2-Naphthol,
S-(-)-1.1 inverted exclamation mark -Bi-2-Naphthol,
(R)-( )-1,1'-Bi-2,2'-naphthol, 99% - 1G 1g,
(S)-(-)-1,1'-Bi-2,2'-naphthol, 99% - 1G 1g,
S-Binol 99% for synthesis (S(-)-1,1'-Bi(2-Naphthol)), (?)-2,2???-Dihydroxy-1,1???-Dinaphthyl) 5gm,
|
| Complexity | 346 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 286.099g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 286.33g/mol |
| Monoisotopic Mass | 286.099g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 40.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 5.3 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

