| CAS Number | 1818294-31-3 |
| Catalog Number | AG00I0BT(AGN-PC-0WQXFL) |
| Chemical Name | Fmoc-PEG6-NHS ester |
| IUPAC Name | (2,5-dioxopyrrolidin-1-yl) 3-[2-[2-[2-[2-[2-[2-(9H-fluoren-9-ylmethoxycarbonylamino)ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethoxy]propanoate |
| InChI | InChI=1S/C34H44N2O12/c37-31-9-10-32(38)36(31)48-33(39)11-13-41-15-17-43-19-21-45-23-24-46-22-20-44-18-16-42-14-12-35-34(40)47-25-30-28-7-3-1-5-26(28)27-6-2-4-8-29(27)30/h1-8,30H,9-25H2,(H,35,40) |
| InChI Key | KFJXLDJJJJQTGL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD24539479 |
| Molecular Formula | C34H44N2O12 |
| Molecular Weight | 672.7194 |
| SMILES | O=C(NCCOCCOCCOCCOCCOCCOCCC(ON1C(CCC1=O)=O)=O)OCC2C3=C(C4=C2C=CC=C4)C=CC=C3 |
| Synonyms | Fmoc-PEG6-NHS ester,
1818294-31-3,
ZINC97945837,
BP-21633,
|
| Complexity | 946 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 672.289g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 48 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 12 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 672.728g/mol |
| Monoisotopic Mass | 672.289g/mol |
| Rotatable Bond Count | 26 |
| Topological Polar Surface Area | 157A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number