| CAS Number | 1807518-63-3 |
| Catalog Number | AG00I07M(AGN-PC-0WR1U0) |
| Chemical Name | Bromo-PEG2-CH2CO2tBu |
| IUPAC Name | tert-butyl 2-[2-(2-bromoethoxy)ethoxy]acetate |
| InChI | InChI=1S/C10H19BrO4/c1-10(2,3)15-9(12)8-14-7-6-13-5-4-11/h4-8H2,1-3H3 |
| InChI Key | LEOVLGAAQMGPBM-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD28122957 |
| Molecular Formula | C10H19BrO4 |
| Molecular Weight | 283.1595 |
| SMILES | BrCCOCCOCC(=O)OC(C)(C)C |
| Synonyms | Bromo-PEG2-CH2CO2tBu,
1807518-63-3,
Br-PEG2-CH2COOtBu,
Bromo-PEG2-CH2COOtBu,
BIPG1339,
ZINC214943339,
BP-22261,
|
| Complexity | 177 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 282.047g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 283.162g/mol |
| Monoisotopic Mass | 282.047g/mol |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Topological Polar Surface Area | 44.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number