| CAS Number | 147687-15-8 |
| Catalog Number | AG00HXKZ(AGN-PC-0NDO4Y) |
| Chemical Name | Fmoc-sarcosinol |
| IUPAC Name | 9H-fluoren-9-ylmethyl N-(2-hydroxyethyl)-N-methylcarbamate |
| InChI | InChI=1S/C18H19NO3/c1-19(10-11-20)18(21)22-12-17-15-8-4-2-6-13(15)14-7-3-5-9-16(14)17/h2-9,17,20H,10-12H2,1H3 |
| InChI Key | INKRUGORSXCMAT-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD03788643 |
| Molecular Formula | C18H19NO3 |
| Molecular Weight | 297.3484 |
| SMILES | OCCN(C(OCC1C2=CC=CC=C2C=2C=CC=CC12)=O)C |
| Synonyms | Fmoc-Sarcosinol,
147687-15-8,
(9H-Fluoren-9-yl)methyl (2-hydroxyethyl)(methyl)carbamate,
N-Fmoc-N-methyl-ethanolamine,
SCHEMBL12665926,
ZINC2510800,
6987AH,
MFCD03788643,
AKOS012614342,
A-8359,
9H-fluoren-9-ylmethyl N-(2-hydroxyethyl)-N-methylcarbamate,
Carbamic acid, (2-hydroxyethyl)methyl-, 9H-fluoren-9-ylmethyl ester,
2-(9-Fluorenylmethyloxycarbonyl)aminomethyl-ethanol, N-(9-Fluorenylmethyloxycarbonyl)-sarcosinol,
C18H19NO3,
CID10968500,
9H-fluoren-9-ylmethyl N-(2-hydroxyethyl)-N-methyl-carbamate,
|
| Complexity | 365 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 297.136g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 297.354g/mol |
| Monoisotopic Mass | 297.136g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 49.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number