
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 146374-27-8 |
| Catalog Number | AG00HXHN(AGN-PC-007FY8) |
| Chemical Name | 2-Propanesulfinamide, 2-methyl- |
| EC Number | 926-811-8 |
| IUPAC Name | 2-methylpropane-2-sulfinamide |
| InChI | InChI=1S/C4H11NOS/c1-4(2,3)7(5)6/h5H2,1-3H3 |
| InChI Key | CESUXLKAADQNTB-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD01863616 |
| Molecular Formula | C4H11NOS |
| Molecular Weight | 121.2012 |
| SMILES | O=S(N)C(C)(C)C |
| Synonyms | tert-butanesulfinamide,
2-methylpropane-2-sulfinamide,
146374-27-8,
2-Methyl-2-propanesulfinamide,
tert-butanesulfinamide,
t-Butylsulfinamide,
tert-Butylsulfinamide,
1,1-dimethylethylsulfinamide,
2-Propanesulfinamide, 2-methyl-,
tert-butylsulphinamide,
(+/-)-tert-Butyl sulfinamide,
UNII-I85YC2ZA8O,
2-Methyl-propane-2-sulfinic acid amide,
I85YC2ZA8O,
UNII-7FEC1T720F,
TERT-BUTYL SULFINAMIDE,
7FEC1T720F,
UNII-42F4K704G0,
(r)-tert-butylsulfinamide,
RACEMIC 2-METHYL-2-PROPANESULFINAMIDE,
(+/-)-2-METHYLPROPANE-2-SULFINAMIDE,
tert-Butylsulfinamide, 98%,
Ellman's sulfinamide,
(S)-tert-butylsulfinamide,
(R)-tert-Butanesulfinamide,
C4H11NOS,
42F4K704G0,
r-(+)-tert-butylsulfinamide,
2-Methylpropan-2-sulfinamide,
tert-Butylsulfinamide, (+/-)-,
t-butanesulfinamide,
t-butylsulphinamide,
tert-Butylsulfinamide, (R)-(+)-,
tert.butylsulfinamide,
2-Propanesulfinamide, 2-methyl-, (S(R))-,
2-Propanesulfinamide, 2-methyl-, (S(S))-,
PubChem9911,
tert butyl sulfinamide,
Ellman's sulfinamides (RS)-form [MI],
tert-butyl sulphinamide,
ACMC-1CSOX,
S-tert-butyl sulfinamide,
racemic-t-butylsulfinamide,
R-(+)tertbutylsulfinamide,
(-)-tert-butylsulfinamide,
ACMC-209f0n,
ACMC-209i6s,
t-Butylsulfinamide, racemic,
AC1MPB85,
SCHEMBL5598,
S-(-)-t-butyl-sulfinamide,
(S)-Tert butane sulfonamide,
KSC497C7H,
2-Methly-2-propanesulfinamide,
2-methylpropane-2-sulphinamide,
2-methyl propane-2-sulfinamide,
2-methyl-2-propane sulfinamide,
2-methyl-2-propane-sulfinamide,
2-methyl-propane-2-sulfinamide,
2-methylpropane -2-sulfinamide,
2-Propanesulfinamide, 2-methyl,
CTK3J7173,
KS-00000KCA,
DTXSID20391967,
CESUXLKAADQNTB-UHFFFAOYSA-N,
ACT01898,
BCP14651,
EBD48293,
KS-000002ML,
STR08950,
tert-Butylsulfinamide, (S)-(-)-,
tert-Butanesulfinamide, (S)-(-)-,
ANW-21009,
MFCD01863616,
2-methyl-2-propanesulfinamide,racemic,
racemic 2-methylpropane-2-sulfinamide,
2-methyl-propan-2-sulphinic acid amid,
AKOS007930891,
Ellman's sulfinamides (R)-form [MI],
Ellman's sulfinamides (S)-form [MI],
AC-6446,
AN-9994,
CB-2162,
CS-W008628,
PB24744,
Racemic 2-methyl-2-propane-sulfinamide,
RP00679,
RP19437,
RTR-005808,
SB21679,
TRA0039043,
TRA0040975,
TRA0042699,
VC30020,
VC30260,
(S)-(?)-2-Methyl-2-propanesulfinamide,
2-Propanesulfinamide, 2-methyl-, (R)-,
AK-25434,
BR-25434,
SC-01163,
SY006657,
SY012206,
AB0001000,
AB1003296,
ST2410151,
TR-005808,
4CH-013284,
4CH-015763,
A6048,
AM20080353,
B2926,
V2271,
(+/-)-2-METHYL-2-PROPANESULFINAMIDE,
2-Methyl-2-propanesulfinamide, 97%, racemic,
MFCD05861479 (98%),
C-5966,
MFCD01863616 (97+%),
I14-0055,
I14-0056,
J-502103,
J-502314,
J-510083,
F0001-0700,
2-Methyl-propane-2-sulfinic acid amide;t-Butylsulfinamide,
UNII-42F4K704G0 component CESUXLKAADQNTB-SSDOTTSWSA-N,
UNII-42F4K704G0 component CESUXLKAADQNTB-ZETCQYMHSA-N,
(R)-(+)-2-Methyl-2-propanesulfinamide,
(S)-(-)-2-Methyl-2-propanesulfinamide,
(S)-tert-butanesulfinamide,
(r)-(+)-tert-butanesulfinamide,
343338-28-3,
(r)-2-methylpropane-2-sulfinamide,
(s)-2-methylpropane-2-sulfinamide,
(R)-(+)-tert-Butylsulfinamide,
(S)-(-)-tert-Butanesulfinamide,
196929-78-9,
(S)-(-)-tert-Butyl sulfinamide,
(r)-(+)-tert-butyl sulphinamide,
(r)-2-methyl-2-propanesulfinamide,
(s)-2-methyl-2-propanesulfinamide,
MFCD05861480,
R-(+)-ALPHA-METHYLBENZYLAMINE,
CID3382465,
CS-O-10921,
(S)-2-Methyl-propane-2-sulfinic acid amide,
A3195,
2-Methyl-2-propanesulfinamide, 98% - 1G 1g,
A15350,
2-chloro-N-(4-methoxyphenyl)-2-phenylacetamide,
Ethyl (3R,4R,5S)-4-acetamido-5-amino-3-(1-ethylpropoxy)-1-cyclohexene-1-carboxylate,
3886-69-9,
|
| Complexity | 84.2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 121.056g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 121.198g/mol |
| Monoisotopic Mass | 121.056g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 62.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

