| CAS Number | 1451393-39-7 |
| Catalog Number | AG00HXDV(AGN-PC-0WP1NV) |
| Chemical Name | 3-Formyl-5-(trifluoromethoxy)phenylboronic acid |
| IUPAC Name | [3-formyl-5-(trifluoromethoxy)phenyl]boronic acid |
| InChI | InChI=1S/C8H6BF3O4/c10-8(11,12)16-7-2-5(4-13)1-6(3-7)9(14)15/h1-4,14-15H |
| InChI Key | ISVJXSCLOFBOHL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD13181622 |
| Molecular Formula | C8H6BF3O4 |
| Molecular Weight | 233.9370 |
| SMILES | FC(F)(F)OC1=CC(C=O)=CC(B(O)O)=C1 |
| Synonyms | 3-Formyl-5-(trifluoromethoxy)phenylboronic acid,
1451393-39-7,
(3-Formyl-5-(trifluoromethoxy)phenyl)boronic acid,
MFCD13181622,
AKOS022181607,
ZINC169964850,
BC001662,
Z1439,
B-8886,
C8H6BF3O4,
(1-(5-CARBOXYPENTYL)-3,3-DIMETHYL-3H-INDOL-1-IUM-2-YL)METHANIDE HYDROBROMIDE,
|
| Complexity | 246 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 234.031g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 233.937g/mol |
| Monoisotopic Mass | 234.031g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 66.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number