| CAS Number | 1451393-17-1 |
| Catalog Number | AG00HXDT(AGN-PC-0WP1RB) |
| Chemical Name | 2,3-Dichloro-6-fluorophenylboronic acid |
| IUPAC Name | (2,3-dichloro-6-fluorophenyl)boronic acid |
| InChI | InChI=1S/C6H4BCl2FO2/c8-3-1-2-4(10)5(6(3)9)7(11)12/h1-2,11-12H |
| InChI Key | FUQOMAFSEYMNIS-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11111907 |
| Molecular Formula | C6H4BCl2FO2 |
| Molecular Weight | 208.8102 |
| SMILES | c1(ccc(c(c1Cl)B(O)O)F)Cl |
| Synonyms | 2,3-Dichloro-6-fluorophenylboronic acid,
1451393-17-1,
(2,3-Dichloro-6-fluorophenyl)boronic acid,
MFCD11111907,
AKOS022181489,
ZINC169994901,
BC001766,
Z1256,
Q-8743,
C6H4BCl2FO2,
(1-(5-CARBOXYPENTYL)-3,3-DIMETHYL-3H-INDOL-1-IUM-2-YL)METHANIDE HYDROBROMIDE,
|
| Complexity | 161 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 207.967g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 208.804g/mol |
| Monoisotopic Mass | 207.967g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 40.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number