| CAS Number | 1434142-28-5 |
| Catalog Number | AG00HWXH(AGN-PC-0WCXFF) |
| Chemical Name | tert-Butyl n-(5-azaspiro[2.4]heptan-1-yl)carbamate hydrochloride |
| IUPAC Name | tert-butyl N-(5-azaspiro[2.4]heptan-2-yl)carbamate;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C11H20N2O2.ClH/c1-10(2,3)15-9(14)13-8-6-11(8)4-5-12-7-11;/h8,12H,4-7H2,1-3H3,(H,13,14);1H |
| InChI Key | HPGJJHJYXDCYAU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD27956918 |
| Molecular Formula | C11H21ClN2O2 |
| Molecular Weight | 248.7496 |
| SMILES | O=C(OC(C)(C)C)NC1CC12CNCC2.[H]Cl |
| Synonyms | 1434142-28-5,
tert-Butyl 5-azaspiro[2.4]heptan-1-ylcarbamate hydrochloride,
tert-butyl N-{5-azaspiro[2.4]heptan-1-yl}carbamate hydrochloride,
TERT-BUTYL 5-AZASPIRO[2.4]HEPTAN-1-YLCARBAMATE HCL,
tert-Butyl n-(5-azaspiro[2.4]heptan-1-yl)carbamate hydrochloride,
MFCD27956918,
AKOS025290199,
SB20352,
KS-0000077S,
AK172350,
AS-34558,
CS-0047899,
t-Butyl 5-azaspiro[2.4]heptan-1-ylcarbamate HCl,
5-(Boc-amino)-5-aza-spiro[2.4]heptane hydrochloride, AldrichCPR,
tert-butyl N-(5-azaspiro[2.4]heptan-2-yl)carbamate;hydrochloride,
|
| Complexity | 272 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 248.129g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 248.751g/mol |
| Monoisotopic Mass | 248.129g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 50.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number