| CAS Number | 1434128-58-1 |
| Catalog Number | AG00HWW3(AGN-PC-0WAGS4) |
| Chemical Name | 5,6-Dihydro-4H-pyrrolo[3,4-d]thiazole Hydrochloride |
| IUPAC Name | 5,6-dihydro-4H-pyrrolo[3,4-d][1,3]thiazole;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C5H6N2S.ClH/c1-4-5(2-6-1)8-3-7-4;/h3,6H,1-2H2;1H |
| InChI Key | ZIRXFVNXZQANKQ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD24335251 |
| Molecular Formula | C5H7ClN2S |
| Molecular Weight | 162.6405 |
| SMILES | [H]Cl.C1(CNC2)=C2SC=N1 |
| Synonyms | 5,6-Dihydro-4H-pyrrolo[3,4-d]thiazole Hydrochloride,
1434128-58-1,
KS-00000E9L,
MFCD24335251,
AKOS027256870,
CS-11526,
SY023812,
MFCD24335251 (95%),
5,6-Dihydro-4H-pyrrolo[3,4-d]thiazoleHydrochloride,
|
| Complexity | 96.4 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 162.002g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 162.635g/mol |
| Monoisotopic Mass | 162.002g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 53.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number