| CAS Number | 1434073-26-3 |
| Catalog Number | AG00HWVL(AGN-PC-0WB6K2) |
| Chemical Name | trans-tert-butyl 4-amino-2-methylpiperidine-1-carboxylate |
| IUPAC Name | tert-butyl (2R,4S)-4-amino-2-methylpiperidine-1-carboxylate |
| InChI | InChI=1S/C11H22N2O2/c1-8-7-9(12)5-6-13(8)10(14)15-11(2,3)4/h8-9H,5-7,12H2,1-4H3/t8-,9+/m1/s1 |
| InChI Key | OGIPSHDJYIEDKG-BDAKNGLRSA-N |
| MDL Number | MFCD24850075 |
| Molecular Formula | C11H22N2O2 |
| Molecular Weight | 214.3046 |
| SMILES | O=C(N1[C@H](C)C[C@@H](N)CC1)OC(C)(C)C |
| Synonyms | 1434073-26-3,
(2R,4S)-rel-tert-Butyl 4-amino-2-methylpiperidine-1-carboxylate,
tert-butyl trans-4-amino-2-methylpiperidine-1-carboxylate,
tert-butyl rac-(2R,4S)-4-amino-2-methyl-1-piperidinecarboxylate,
1932370-65-4,
SCHEMBL16818430,
KS-000004QW,
MFCD24850075,
ZINC44682151,
AKOS025289687,
SB13028,
AS-52782,
AJ-109919,
CS-0047867,
Y-8536,
TERT-BUTYL (2R,4S)-4-AMINO-2-METHYLPIPERIDINE-1-CARBOXYLATE,
|
| Complexity | 235 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 214.168g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 214.309g/mol |
| Monoisotopic Mass | 214.168g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 55.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P264-P270-P301+P312-P330
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number