| CAS Number | 1427439-32-4 |
| Catalog Number | AG00HWLI(AGN-PC-0WR3GN) |
| Chemical Name | 4-Bromo-2-chloro-3-fluorobenzonitrile |
| IUPAC Name | 4-bromo-2-chloro-3-fluorobenzonitrile |
| InChI | InChI=1S/C7H2BrClFN/c8-5-2-1-4(3-11)6(9)7(5)10/h1-2H |
| InChI Key | IURYJYBRHJJICY-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD23707414 |
| Molecular Formula | C7H2BrClFN |
| Molecular Weight | 234.4529 |
| SMILES | C1=CC(=C(C(=C1C#N)Cl)F)Br |
| Synonyms | 4-Bromo-2-chloro-3-fluorobenzonitrile,
1427439-32-4,
MFCD23707414,
ZINC238557286,
AS-46415,
|
| Complexity | 190 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 232.904g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 234.452g/mol |
| Monoisotopic Mass | 232.904g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 23.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number