
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 142-08-5 |
| Catalog Number | AG00HWA3(AGN-PC-00G6BA) |
| Chemical Name | Pyridinone |
| IUPAC Name | 1H-pyridin-2-one |
| InChI | InChI=1S/C5H5NO/c7-5-3-1-2-4-6-5/h1-4H,(H,6,7) |
| InChI Key | UBQKCCHYAOITMY-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00006268 |
| Molecular Formula | C5H5NO |
| Molecular Weight | 95.0993 |
| SMILES | OC1=NC=CC=C1 |
| UNII | 6770O3A2I5 |
| Synonyms | 2-hydroxypyridine,
2-hydroxypyridine sodium salt,
2-pyridinone,
2-pyridone,
2-HYDROXYPYRIDINE,
Pyridin-2-ol,
142-08-5,
2-Pyridinol,
2-Pyridone,
pyridin-2(1H)-one,
2(1H)-Pyridinone,
72762-00-6,
2-Pyridinone,
1H-pyridin-2-one,
2(1H)-Pyridone,
alpha-Pyridone,
2-Oxopyridine,
Pyridinone,
pyridone,
Pyridone-2,
.alpha.-Pyridone,
2(lH)-Pyridinone,
Pyridone-2 [French],
Hydroxypyridine,
pyridin-2-one,
2-Pyridol,
2-hydroxy pyridine,
UNII-6770O3A2I5,
1-Hydroxy-2-pyridine,
EINECS 205-520-3,
MFCD00006268,
2-Hydroxypyridine, 97%,
NSC 172522,
AI3-19236,
CHEBI:16540,
2-Hydroxypyridine (2-Pyridinol),
UBQKCCHYAOITMY-UHFFFAOYSA-N,
NSC172522,
6770O3A2I5,
Levetiracetam Impurity C,
pyrdinone,
hydroxylpyridine,
alpha -pyridone,
hydroxy-pyridine,
InChI=1/C5H5NO/c7-5-3-1-2-4-6-5/h1-4H,(H,6,7,
Pyridone6,
pyridinyl alcohol,
2-hyroxypyridine,
2-hydroxypryidine,
lH-2-pyridone,
pyrid-2-one,
2-pyridyl alcohol,
2-hydroxy-pyridine,
hydropyridin-2-one,
(1H)-pyridone,
2-hydroxyl pyridine,
EINECS 276-824-1,
pyridin2(1h)-one,
2H-pyridin-2-one,
PYRIDON,
2-(1H)-pyridone,
PubChem2567,
1-H-pyridin-2-one,
pyridin-2 (1h)-one,
ACMC-1BUGA,
1,2-dihydro-oxopyridine,
AC1Q6GOV,
930-70-1,
2(1H)-Pyridone, dimer,
CHEMBL662,
1,2-dihydropyridin-2-one,
AC1L1RV1,
AC1Q1H6M,
AC1Q79AR,
DSSTox_CID_30271,
DSSTox_GSID_51716,
KSC178S1D,
SR-1C9,
2(1H)-Pyridone; 2-Pyridinol,
DTXSID2051716,
CTK0H8911,
CTK1C3663,
2-Pyridinol (ACD/Name 4.0),
ACT08592,
ZINC8737707,
Tox21_303883,
AN-965,
ANW-20670,
ANW-53666,
BBL027571,
NSC176167,
RW1856,
SBB004392,
STL146648,
2-Hydroxypyridine, analytical standard,
AKOS000119122,
AKOS016352898,
LS41474,
MCULE-3754843987,
NSC-172522,
NSC-176167,
RP17943,
RTR-037601,
TRA0071158,
KS-0000098M,
KS-0000116H,
NCGC00357141-01,
37342-64-6,
AJ-59199,
AK-77178,
AK-77179,
AN-37447,
BR-77179,
CAS-142-08-5,
HC150157,
SC-01052,
SC-81688,
TL806438,
AB0011063,
AB1001233,
AB1005315,
DB-015956,
LS-133821,
ST2413722,
ST2419816,
TR-037601,
AM20061675,
FT-0612635,
FT-0654997,
ST50408885,
2-Hydroxypyridine, purum, >=97.0% (HPLC),
42H085,
C02502,
Y-8758,
Z-9598,
17257-EP2272841A1,
17257-EP2287153A1,
17257-EP2314586A1,
17258-EP2277565A2,
17258-EP2277566A2,
17258-EP2277567A1,
17258-EP2277568A2,
17258-EP2277569A2,
17258-EP2277570A2,
17258-EP2292280A1,
17258-EP2314586A1,
23756-EP2277880A1,
23756-EP2292610A1,
23756-EP2292615A1,
23756-EP2295412A1,
23756-EP2295413A1,
23756-EP2301922A1,
23756-EP2301936A1,
23756-EP2305250A1,
23756-EP2305668A1,
23756-EP2308874A1,
23756-EP2313395A1,
23756-EP2314590A1,
24074-EP2289893A1,
24074-EP2314590A1,
28162-EP2313395A1,
52000-EP2308845A2,
52000-EP2308846A2,
77937-EP2301930A1,
77937-EP2308866A1,
119973-EP2294068A1,
119973-EP2297142A1,
A837610,
I02-0330,
I02-0696,
I02-2156,
W-108179,
F1995-0210,
Z1245646663,
B910DA2F-8676-4873-9F5A-7A9091749198,
Levetiracetam impurity C, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
66396-89-2,
Pyridinol,
Oc1ccccn1,
1H-2-Pyridone,
C5H5NO,
2-hydroxypyridine sodium salt,
2-Hydroxypyridine, 98% 25g,
C5-H5-N-O,
CID8871,
AR-1E5331,
ACN-040023,
CS-T-28589,
CJ-13567,
2-Hydroxypyridine, 98% - 100G 100g,
H0330,
AC-907/25014059,
C017679,
104097-04-3,
27341-45-3,
457081-03-7,
99010-64-7,
|
| Complexity | 135 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 95.037g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 95.101g/mol |
| Monoisotopic Mass | 95.037g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 29.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.6 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H301-H315-H319 |
| Precuationary statements | P501-P270-P264-P280-P302+P352-P337+P313-P305+P351+P338-P362+P364-P332+P313-P301+P310+P330-P405 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

